Ekonomi yazarlarının da bildirdiği suretiyle, geçen hafta süresince popüler altcoin Terra‘nın LUNA tokenindeki fiyat artışı onun, Ethereum’u geride bırakarak, TVL’de en oldukca stake edilen ikinci kripto para birimi haline gelmesine niçin oldu. Ek olarak, Terra’nın LUNA tokeninin şu anda TVL’de 28 milyar dolardan fazla olan Ether kripto parasını geçtiğini gösteren veriler de bildirildi.

Öncü altcoin geçildi

Veri raporuna gore, Terra altcoin projesinin 226.325’in üstünde staker’ı var ve bu da 29,5 milyar dolar değerinde stake edilen LUNA tokenini oluşturuyor. Bu durum ağı, Ethereum üstünde yükselen ikinci sıraya itiyor. Staking Rewards ek olarak, TVL değerine dayanarak LUNA’nın kısa sürede ETH’yi geçtiğini gösteren bir rapor yayınladı. Verilerden, LUNA’nın stake için kilitli 29.5 milyar doların üstünde LUNA tokeni vardı. Buna karşılık, Ether, ağı içinde stake için kilitli 25,9 milyar dolar var. Platformun verilerinden, LUNA’nın 226.325’ten fazla token staker’ı var. Son zamanlarda bu pozisyona tırmandı ve 54.768 olan ETH staker miktarının dört katını aştı. Terra şu anda Solana’yı takip ediyor ve toplam kıymeti 35 milyar doları aşıyor.

LUNA, kullanıcıları senelik bahis gelirleri için yatırımlarının averaj %6.62’sini ödüllendirmek için değerlendirilir. Bununla beraber, ETH, Terra’nın stake teşviklerinden nispeten daha düşük olan staking ödüllerinde %4.81 sunuyor. Kripto staking platformu Staking Rewards, LUNA’nın Salı günü ETH karşısındaki zaferini altını çizdi. Oysa bazı kripto kullanıcıları, DefiLlama’dan gelen verilerin rakamlarla çeliştiği mevzusunda hala tartışıyor. DefiLlama’nın verilerine gore, Ethereum hala 111.4 milyar dolarlık TVL’de (toplam kıymet kilitli) rakiplerinin üstünde işlem görüyor.

Toplam Kilitli Kıymet üstünden yarış

Ek olarak, diğer yanda, LUNA’nın toplam kilitli kıymeti 23,35 milyar dolar gerçekleşme etti. Bu değerler, DeFi protokolleri üstünden kilitlenen toplam teminatları, yalnızca kripto stake etme platformu Beacon Chain’de stake edilen ETH’yi değil, dolayısıyla farklılıkları içeriyor. Şu anda, Beaconcha.in explorer verileri, Staking Rewards verileriyle uyumlu olarak, 26.5 milyar dolara biriken 9.7 milyondan fazla ETH tokenini gösteriyor. Ek olarak, iki toplayıcının oluşturduğu benzer bir eğilim, LUNA’nın değerlerinin son zamanlarda artması. Geçen hafta içinde, LUNA’nın TVL’si %26.905 büyüdü.

Veri toplayıcı, Stake Rewards, TVL metrikleri ile stake edilen kıymet arasındaki dikkate kıymet farklılıkları deklare etti. Geçen ay süresince, LUNA’nın fiyatı %78,4 arttı ve şu anda 34.5 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle 90 dolardan işlem görüyor.