Kripto para piyasası, yüksek kazançlarıyla bilinmiş olduğu kadar saatler içinde %50’yi aşan sert düşüşleriyle de bilinir. Trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Bitcoin (BTC) bile ansız haberler eşliğinde %30’lara kadar kıymet kaybedebiliyor. Bu şekilde bir düşüşü son olarak geçen senenin Aralık ayında gördük. Önder kripto, o zamandan bu yana daha da kıymet kaybederken, uzun vadeli yatırımcılarının averajlarına hemen hemen yaklaşmadı bile. Bu yazıda, 5 yıl ilkin DOGE, Ethereum yada Bitcoin’e ayırılan 100 doların bugün iyi mi göründüğüne bakalım. Kısa bir karşılaştırma için ABD hisselerinin aynı dönemdeki getirisiyle başlıyoruz.

Bitcoin, DOGE ve Etherum’a ayrılan 100 doların bugünlerdeki kıymeti

Başlıca ABD hisselerine yatırım yapanlar Mart 2017’den bu yana makul getiriler elde ettiler. Aslına bakarsak, SPDR S&P 500 ETF (SPY), Invesco QQQ Trust Series 1 (QQQ) ve SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust (DIA) %77,22, %146,34 ve %58,01 geri döndü. Öteki taraftan, en popüler kripto para birimlerinin bir kısmı, ETF’ler benzer biçimde denenmiş ve gerçek yatırımları önemsiz kılan getirilere haiz. 5 yıl ilkin satın alan ve uzun solukta ellerinde tutan erken kripto para yatırımcıları, yatırımlarından destansı getiriler elde ettiler.

Göze çarpan getiriler için, daha geniş kripto piyasasının en büyük şok edicileri içinde yer edinen ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın gözdesi olan Dogecoin’den başka bir yere bakmayın, meme kriptosu yazılım mühendisi Billy Markus tarafınca bir tek 3 saat içinde oluşturuldu. 2021, fenomenlerin, sanatçıların ve milyarderlerin tweet’leri eşliğinde Dogecoin’in destansı boğasına zemin hazırlamıştı. Daha sonraları Shiba ve Floki benzer biçimde yansılamak meme token’lerinde patladığını gördük. Aşağıdaki listede, Mart 2017’de her birine 100 dolar ayırmanız durumunda bugün cüzdanınızda hangi rakamların yer alacağı görülmektedir.

  • Bitcoin (BTC): 4.061,86 dolar
  • Ethereum (ETH): 5,136,59 dolar
  • Dogecoin (DOGE): 48.844,10 dolar