Dünya çapında gerçekleşen on siber saldırıdan yaklaşık dokuzu Rusya veya Ukrayna’yı hedef alıyor. Atlas VPN tarafından yapılan araştırma sonucunda tespit edildi.

Conti Fidye Yazılım Grubu Rusya’nın, Anonymous Ukrayna’nın Yanında

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, her iki ülke de devlet destekli ve bireysel bilgisayar korsanları için kazançlı hedefler haline geldi. Bu nedenle, Conti fidye yazılımı grubu Putin’in yanında yer alırken Anonymous Rusya’ya savaş ilan etti.

Atlas VPN tarafından hazırlanan rapor, “Dijital dünyadaki savaşların her iki taraftaki iletişim ve propaganda dağıtımı üzerinde önemli bir etkisi olabilir” diyor.

Saldırıların %70’i Rusya’yı Hedef Alıyor

Siber saldırıların %70’i Rusya’yı hedef aldı ve 5 Mart’tan bu yana kaydedilen 5 milyar olayla Ukrayna, vakaların yalnızca %19’unda hedeflendi, ardından ABD (%5) geldi. ABD genellikle tehdit aktörleri için en büyük hedef olmasına rağmen, popülaritesi siber suçlular arasında, son olayların gölgesinde kalmış gibi görünüyor.

Imperva Günlük Siber Tehdit Saldırı Haritası istatistiklerinden elde edilen verilere dayanarak, Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları tüm olayların %90’ını oluşturuyor ve bir bot dalgasıyla ciddi kesintilere neden oluyor.

Siber saldırıların %7’sini oluşturan otomatik tehditler ikinci sırada yer alırken, bunu Açık Web Uygulaması Güvenlik Projesi (OWASP) saldırıları (%3) izledi.

Tüm sektörler eşit olarak hedeflenmedi. Bu nedenle, finansal hizmetler sektörü, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının ilgisini çekiyordu. Dünya genelindeki vakaların %72’sinde bankalar ve finans kurumları hedef alındı. Bu saldırılar, rutin operasyonları bozma veya fonlara erişimi engelleme umuduyla hem Ukrayna’da hem de Rusya’da gerçekleşti.

Daha Kötü Saldırılar Gelebilir!

Saldırıların %21’inden iş sektörü etkilenirken, onu %2 ile BT sektörü izledi. “Diğer” sektörler, küresel siber olayların %5’ini oluşturuyor. Taraflar arasındaki siber savaş sürerken, bazı uzmanlar en kötüsünün henüz gelmediğini düşünüyor.

Bazı uzmanlara göre “Daha etkili saldırılar bekliyoruz özellikle yaptırımların etkileri gerçekleştikçe, Rusya devlet destekli ve siber paralı asker saldırılarında bir artışa hazırlanmalı. Bu saldırılar, hedeflemelerinde muhtemelen daha karmaşık, kalıcı ve agresif hale gelecektir.” dedi.