Oyun platformları, son dönemlerde belki de hiç olmadığı boyutlarda saldırılar yaşıyor. Bilindiği üzere, en son Twitch’e yapılan ciddi saldırı birçok kişinin bilgilerinin çalınmasına neden olmuş, aboneler ciddi anlamda endişelenmişti ve hatta siteye ait kaynak kodlarının bile ele geçirildiği söyleniyor. Son günlerde ise dünyanın önde gelen Blizzard oyun istemcisi Battle.net, sunucuları çökertme potansiyeli olan ve oyun âleminin en favori tekniği DDoS türünde güçlü bir saldırı yaşıyor. 

Siber Saldırılar Oyun Platformlarına Erişimi Kesiyor ve Siteleri Çökertiyor

Erişimin tamamen kesilmesine yol açan bu oyun platformlarının korkulu rüyası siber saldırıların, gün geçtikçe artmasında kesinlikle kendiliğinden var olan bir durumun söz konusu olmadığı söyleniyor. Dünyanın en ünlü şirketleri tarafından oluşturulan bu oyun platformları sektörü, büyük bir süratle gelişiyor. Hackerlar Facebook, Amazon, Apple ve Goggle gibi büyük şirketlerin oyun sektöründen oldukça fazla pay alma çabaları yüzünden, oyun sektörünü hedef alıyor.

Blizzard’da Veri Çalınıp Çalınmadığı Net Değil

Blizzard’ın oyun istemcisi Battle.net’in uğradığı siber saldırı sonucunda, şimdilik herhangi bir veri çalınıp çalınmadığı bilinmiyor. Hackerların genelde peşinde olduğu şey, kullanıcı verileri oluyor. Bu saldırıda da kullanıcı verileri çalınmaya çalıştı ancak şirketin buna izin vermediği söyleniyor. Şu ana dek herhangi bir şikâyet alınmaması sevindirici çünkü bu, verilerin çalınmadığını gösteriyor. Saldırı henüz yeni olduğundan net bir bilgi elde etmek mümkün değilmiş gibi duruyor. Ancak şirket, DDoS saldırısının zararsız püskürtüldüğünü söylüyor. Çoğu hacker, zaman zaman tıpkı Twitch saldırında olduğu gibi istediğini elde ediyor. Ancak çoğu, bazen de battle.net gibi şirketlerin güvenlik duvarı engeline takılıyor. 

Blizzard Oyuncuları Öfkeli

Oyun platformlarını hedefleyen bu tarz saldırılar, tüm oyunları kilitlediği için siber saldırı esnasında sistem girişi yapamayan kullanıcılar tepkilerini ve öfkelerini ortaya koyuyor. Oyun dünyasında adından fazlasıyla söz ettirmeyi başaran Blizzard paltformunun oyuncuları, saldırı sırasında Overwatch ve Call of Duty:Warzone gibi oyunlara giriş yapamadıklarını söylüyor. Şu an için istemciye girişin mümkün olduğu açıklansa da oyuncular, Blizzard oyunlarını oynarken daha dikkatli olmaları gerektiğini hissediyor.