Emniyet personeline yönelik olarak, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde yapılan seminerde, gençler ve çocuklar için tehlike arz edebilecek sanal dünyada, bilhassa ve öncelikli olarak onları, ortaya çıkabilecek tehlikelerden korumak için Siberay projesi başlatıldığı duyuruluyor. Siberay projesi ile özellikle çocukları istismarlardan korumak hedefleniyor.

Siberay sunumunun yapıldığı seminerde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, bu projede teknolojinin sunduğu olanakların hepsini gençleri, çocukları, toplumu korumada ve suçların aydınlatılmasında kullandıklarını belirtiyor. Hüseyin Aşkın basına yaptığı açıklamada teknolojinin, internetin ve iletişim alanındaki gelişmelerin, 25 yıl gibi bir süredir insan hayatının vazgeçilmez bir parçasına dönüştüğünü de ekliyor.

Komiser Kurtbeyoğlu Tarafından Dikkat Çekici Bilgilendirmeler Yapıldı

Seminerde Siberay projesi sunumu ile dikkat çekici bilgilendirmelerde bulunan Komiser İrem Kurtbeyoğlu’nun açıklamaları da oldukça ilgi topluyor. Kurtbeyoğlu açıklamalarında, siber suçların farkındalık oluşturarak işlenmeden önlenmesi gerektiğini özellikle vurguluyor. Komiser İrem Kurtbeyoğlu, basın mensupları ve katılımcılara siber suç, siber zorbalık, sosyal paylaşım ve gizlilik ayarları, siber güvenlik, site güvenliği, internete olan bağımlılık, şifre güvenliği ve kişinin profilinde paylaşmaması gereken bilgiler gibi önemli konularda bilgi veriyor.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Önemli Projeler Yürütüyor

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, internet teknolojisi olsun iletişimdeki gelişmeler olsun bu teknolojilerin güvenlikle alakalı konularında İçişleri Bakanlığı ve İl Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından önemli çalışmalar yapıldığına işaret ediyor.  Her gün gittikçe büyüyen bir oranda artan suçların ne yazık ki sanal, dijital ve internet ortamında işlenir hale geldiğini vurguluyor. Birtakım suç türlerinin yok olduğunu ancak yeni suç türlerinin geliştiğini de ekliyor. Kendi teşkilat yapılarında değişikliğe gidildiğine ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın, önemli projeler yürütülmesi için teşkil edildiğini hatırlatıyor.

Teşkilat Birimlerinde Sanal Devriyeler Var

Aşkın açıklamalarına, sanal dünyada hakaret, dolandırıcılık, özel hayatın dokunulmazlığı, uyuşturucu, terör gibi suçlarla karşılaştıklarını söyleyerek devam ediyor. Tüm bu suçların, Emniyet Müdürlüğü ve diğer teşkilat birimlerinin sanal devriyeleri ile takip edildiğini belirtiyor. Siberay farkındalık projesi kapsamında, geçen hafta yaptıkları ve siber polisin uzun süre takip ettiği bir çalışma sonucu yürütülen, yasa dışı sanal bahis operasyonu gibi yer yer önemli tespitlerde bulunduklarını ifade ediyor.

Bu örnek operasyonda 17 şüpheliye yönelik soruşturma yapıldığını ve 8 şüphelinin tutuklandığını ve soruşturmanın hâlâ sürmekte olduğunu söylüyor. Siber suçların, sadece Diyarbakır’ın değil tüm ülkenin ve hatta dünyanın sorunu olduğunun altını çiziyor. Diğer suçlarla ilgili olarak da açıklama yapan Diyarbakır İl Emniyet Müdürü, teşkilatın sürekli kendisini yenilediğini ve en başta küçükler olmak üzere, tüm toplumu korumak adına teknolojinin imkânlarını var gücüyle kullandığını bildiriyor.