Kasım ayının başlarında, Microsoft tarafından bir güvenlik açığı düzeltilmeye çalışılmış ve başarısız olunmuştu. Bu sebeple Windows’un tüm sürümleri sıfır gün saldırısına maruz kalmıştı. Bu gelişmeyle birlikte milyonlarca Windows kullanıcısı büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalmış gibi görünüyor.

Microsoft’un güvenlik açığını düzeltmeye çalışmasının ardından yeni bir sıfır gün saldırısı gerçekleşti. Microsoft bu açığı Kasım ayının başında başarıyla telafi ettiğini sanmıştı fakat ne yazık ki durum öyle olmadı. Sıfır gün saldırısı ile bilgisayar korsanları kullanıcıların bilgisayarlarına sızarak cihazları ele geçirebiliyor ve saldırıları bu kullanıcıların ağına yayabiliyor.

Bu saldırılar yeni çıkmış olan Windows 11, Windows 10 ve Windows Server 2022’nin de içinde bulunduğu Windows’un son sürümlerine sahip olan kullanıcıları tehlike altına sokuyor. Bu saldırıların ardından kullanıcılar Microsoft’tan bir açıklama bekledi.

Microsoft Konu Hakkında Açıklama Yaptı

Talos Güvenlik İstihbarat ve Araştırma Grubu’nun Teknik Lideri olan Jaeson Schultz, meydana gelen güvenlik açığından faydalanmaya çalışan kötü amaçlı yazılım örnekleri tespit ettiklerini açıkladı. Ayrıca bilgisayar korsanlarının bu sistemleri istismar etmek için çok hızlı çalıştıklarının da altını çizdi.

Microsoft yetkilisi ise BleepingComputer’a konuştu. Bu konuşmada ifşanın farkında olduklarını ve kullanıcıların güvenliği için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti. Bu durum kullanıcılar tarafından açığın teyiti olarak yorumlandı.

Önümüzdeki günlerde Microsoft’un bu konu hakkında neler yapacağı merak ediliyor. Microsoft sorun çözme konusunda pek de başarılı bir şirket değil. Kullanıcılar tarafından bu yönüyle tepki toplayan Microsoft’un herkesi şaşırtıp şaşırtmayacağını göreceğiz.

Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Bu tehlike karşısında endişelenen kullanıcılar neler yapabileceklerini merak ediyorlar. Kullanıcıların bu durum karşısında yapabilecekleri pek bir şey yok. Yapılan her işlem yükleyicinizi bozabilir. Bu nedenle yapılabilecek tek şey Microsoft’un sorunu çözmesini beklemek.

Ayrıca kullanıcıların bu tür saldırılardan korunmak için sahte Windows sürümlerini kullanmamaları gerekiyor. Orijinal sürüm kullanan kullanıcıların bile saldırılara maruz kalabildiği bu dönemlerde ekstra dikkat etmek gerekiyor. Bu sıfır gün saldırısı ile alakalı yeni duyurulara ve açıklamalara ulaşmak istiyorsanız Microsoft’un sosyal medya kanallarını ve forumları takip edebilirsiniz.