Oyun tutkunlarının vazgeçilmez dizüstü bilgisayarlarını üretmekte olan Monster Notebook, pandemiden kaynaklanan elektronik bileşenlerde yaşanan tedarik sorununa vurgu yaparak, önümüzdeki süreçte mecburen ürettiği teknoloji ürünlerinde bir fiyat artışının söz konusu olduğunu açıkladı.

Yapılan o açıklama ise şu şekilde:

“Yüksek performanslı dizüstü oyuncu bilgisayarları ve oyuncu ekipmanları sektöründe üretim yapan teknoloji firmamız Monster Notebook, sektörümüzde mevcut koşullara ilişkin bir açıklama yapma ve kamuoyuna bilgi verme gereksinimi duymaktadır. 

Monster Notebook Covid-19 pandemisinin ilk gününden bu yana yaşanmakta olan gelişmeler ışığında pek çok tedbir almış ve topluma, müşterilerine ve çalışanlarına karşı sorumluluklarını yerine getiren bir şirket olma yaklaşımıyla üzerine düşen görevleri hayata geçirmiştir ve her geçen gün tedbirlerini arttırmayı sürdürmüştür.

Fakat günümüzde sadece dünya devi teknoloji markaları ve sektörümüz ile sınırlı kalmamakla birlikte, ekonomileri de derinden etkileyen bir diğer sorunla karşı karşıyayız. 

Küresel çip endüstrisinde pandemi sürecinin başlaması sonrasında karşılaşılan zorluklar şu günlerde Monster Notebook’un da içinde yer aldığı bilgisayar ve oyun ekipmanları sektörü de içinde olmak üzere neredeyse tüm sektörleri bir çip krizine sürüklemiştir. 2020 yılının ilk ayları ile başlamış tedarik süreçlerinde yaşanmakta olan aksaklıklar olarak baş gösteren sıkıntılar, çip üretimi sırasında kullanılmakta olan ham maddelerin üretimi sırasında yaşanan kesintilerin sürmesi ile devam etmiş, çip imalat tesislerinin pandemi sürecinde teknoloji ürünlerinde yaşanan talep artışını karşılamakta zorlanması sebebiyle ciddiyet kazanmıştır. 

Bu yüzden, dünyanın en önemli çip üreticilerinin yer aldığı Tayvan, yaşamış olduğu kuraklık sorunu sebebiyle çip üretim fabrikalarında talep edilen miktarda su kaynağına erişememiş ve bir çok faktöre bağlı olarak küresel bir krize dönüşmesine yol açmıştır. Buna ek olarak, dizüstü bilgisayarların imalatında kullanılan lcd ekran panelleri, vram gibi başka bileşenlerin tedarik edilmesini de etkilemektedir. 

Global olarak bütün teknoloji firmalarının üretim sürecini negatif etkileyen bu krizin bir süre daha yenilemeyeceğini ön görüyoruz. Bu durumda kamuoyunu, yüksek talep olmasına rağmen üretimin oldukça yetersiz kalması ile yaşanan bu krizin devam etmesi ve bu sebeple de önümüzdeki süreçte teknoloji ürünlerinin maliyetlerinde ciddi bir yükselişe sebep olabileceği hususunda önceden bilgilendirme ihtiyacı duymaktayız.   

En gelişmiş teknolojileri pazara en erişilebilir ve uygun fiyatlar üzerinden sunma politikasını benimseyen bir marka olarak, bugüne kadar fiyatlarımızın bu krizden etkilenmemesi için gereken tüm yolları denedik.   

Ancak bunun yanı sıra, bizim kontrolümüz dışında gelişmekte olan sürecin, ilerleyen süreçte dünya genelindeki tüm üreticiler gibi, Monster Notebook ürünlerinin de fiyatları üzerinde mecburi bir yükselişe yol açacağını tahmin ediyor ve kamuoyuna şimdiden duyuruyoruz. Her zaman müşterilerinin yanında olan Monster Notebook markası olarak tüm kullanıcılarımızın bilgisine arz ederiz.”

Bu açıklamadan sonra oyun tutkunları meraklı bekleyişe geçti. Kullanıcıların merak ettiği bu fiyatlandırmada bütçeler nasıl etkilenecek, oyun severlerin kararlarında bir değişiklik olacak mı zaman gösterecek.