Her sosyal durumda olduğu gibi Corona salgınında da fırsatçılar eksik olmuyor. Güvenlik firması DomainTools, corona virüsü takip uygulaması olarak yayınlanan ve Android aygıtları tehdit eden bir fidye yazılımı keşfetti. Zararlı uygulama, telefonu kilitleyip önemli verileri aşırıyor.

Mobil teknolojiler günden güne yayılırken nimetlerinin yanı sıra pazarının da ehemmiyeti artıyor. Corona virüsü tehdidinin Dünya’nın her yerinde artmasıyla beraber mobil uygulama mağazalarında Corona ileilgili birçok yazılım türedi. Google, şüpheli uygulamaları Play Store’dan kaldırmak için adımlar atsa da, web üzerinden yayınlanan bir Android uygulamasının aslında fidye yazılımı olduğu ortaya çıktı.

Güvenlik firması DomainTools, “CovidLock” adında bir corona virüsü takip uygulamasının esasında bir virus olduğunu belirledi. İnternette coronavirusapp.site adresinden yayında olan uygulama, kullanıcılardan erişilebilirlik ve kilit ekranı izinleri talep ediyor. Ardından yazılım, cihaza bir şifre ekleyerek kilitliyor.

Virüsün hızla yayılmasından sonra, CovidLock‘un arkasındaki Hackerlar, cihazların kilidini açmak için için kurbanlardan 48 saat içinde Bitcoin olarak 100 dolar talep ediyor. Ayrıca kullanıcıları, kişilerini, resimlerini ve diğer içeriklerini silmekle ve sosyal medya hesaplarını sızdırmakla tehdit ediyor.

Konu üzerine derinlemesine çalışmalar yapan güvenlik firması DomainTools, Android Nougat’ın bu kilitleyici virüs den etkilenmediğini söylüyor ancak bu korumanın etkili olması için cihazınızda mutlaka bir şifre belirlemeniz gerektiğini ifade ediyor. Şirket ayrıca, fidye virüs için şifre çözme anahtarlarını reverse yaparak çözdüğünü ve herkese açık olarak yayınlayacağını duyurdu. Güvenlik şirketi son olarak kullanıcıların uygulama ihtiyaçları için sadece Play Store’u ve resmi kaynaklar tarafından onaylanmış uygulamaları kullanmasının gerektiğinin üstüne basıyor. Bizde hack haber ekibi olarak tüm internet kullanıcılarına güvenilirliğinden emin olmadıkları uygulamaları indirmemelerini öneriyoruz.