Corona Virüs bütün Dünya’yı kasıp kavururken üzücü haberlerin ardı arkası kesilmiyor filmlerden sonra oyun ve elektronik sektörleride sekteye uğramaya başladı. Sony ve Microsoft’un resmi açıklamalarına göre PlayStation 5 ve Xbox Series X’in bu sene satışa sunulması beklenmekteydi. Bununla birlikte Çin’in Wuhan şehrinde zuhur eden Corona virüsü salgınının lansman tarihlerini etkilediği söyleniyor.

Playstation 5

Bütün oyuncuları ve Apple tutkunlarını üzen haberimize geçiyoruz. Corona virüsünün Apple’ın yeni akıllı telefonları ve Nintendo Switch konsolları da dâhil olmak üzere pekçok popüler ürünün üretimine zarar verebileceği gerçeği herkesi üzüyor. Analistler, bunlara ek olarak PS5 ve Xbox Series X lansmanlarının da gecikebileceğini ve stoklarla ilgili problemlerin ortaya çıkabileceğini söylüyor.
Bir yanda raporlar bunu söylerken diğer yanda iç karartmamızı söyleyen rahatlatıcı sinyaller yok değil. Sony ve Microsoft’un çözüm ortağı AMD, geçenlerde her iki konsolun da belirlenen zamanlarda aksama olmadan piyasaya çıkacağını söyledi ve bu hâlâ doğru olabilir. Her iki şirket de PS5 ve Xbox Series X‘i zamanında piyasaya sürebilir ancak şu anda tüm dünyada salgın var ve her iki video oyun konsolu için de sorunsuz bir açılış beklenmemesi gerekiyor desek yeridir.

Xbox Series X

Üreticiler bu şekilde açıklama yaparken es geçemeyeceğimiz karşıt raporlar görmüyor değiliz. DFC Intelligence, Corona virüsü salgınının Sony ve Microsoft’un çıkarmaya hazırlandığı mevzu bahis ürünler hakkında bir rapor hazırladı. Rapora göre yeni konsolların çıkışının bu sene güç olduğu görünüyor. Öyle ki çıkış tarihinin 2021 yılına sarkabileceği belirtiliyor. Buna ilaveten üretim ve dağıtım konusunda da sıkıntıların yaşanacağı konuşuluyor.
Konsollar satışa sunulsa bile üretimin az ve çıkış fiyatının tuzlu olacağı görüşü kabul görüyor ayrıca hiç kimsenin Corona virüsü salgınının ortasında bir ürüne 499 dolar dolaylarında veya üzerinde fiyatlar vereceği fikri pek akla yatmıyor. Türkiye’deki fahiş vergi oranlarını da göz önünde bulundurursak almak bir yana almayı düşünmek bile cep yakıyor.

Dünya’daki realite böyle iken raporun devamı iyice kafa karıştırıyor; DFC Intelligence raporu ayrıca konsolların piyasaya çıktıktan sonra talebin her zamankinden daha fazla olacağını da iddia ediyor. Raporda tüketici talebinin her zamankinden daha fazla olacağı; talebin, genel satışları da artırabileceği ifadesi geçiyor.