Instagram, büyük bir kesimin kullandığı ve son zamanlarda popülerliği gittikçe artan uygulamalar arasında yer alır. Bireylerin, kişisel ve özel her türlü bilgi ve paylaşımlarının yer aldığı bu uygulama üzerinden birçok kişi belirli miktarlarda gelir elde eder. Takipçi sayısı fazla olan Instagram kullanıcıları başta olmak üzere, birçok kişinin Instagram hesapları son zamanlarda hacklenmeye ve çalınmaya başlamıştır. Toplum genelinde büyük bir sorun haline dönüşen bu durum, bireylerin Instagram hesaplarını kullanamamalarına veya her türlü özel bilgilerinin başka kişiler tarafından bilinmesine neden olur. Instagram’ın çalınması veya Instagram hacklemek olarak bilinen bu durum daha farklı birçok olumsuz durumu da beraberinde getirir.

Instagram Hacklemek Ne Tür Sonuçlara Yol Açar?

Instagram’ı hacklenen bireylerin çoğu ilk olarak hukuki yollara başvurarak hesaplarını geri almak isterler. Instagram hacklemek aynı zamanda bireylerin özel hayatlarına gerçekleştirilen bir çeşit saldırıdır. Bireylerin sosyal medya hesaplarını çalan ve bilgilerini ele geçiren kişilere yönelik olarak farklı yaptırımlar uygulanır. Verilere dokunan ve hesaptaki verileri başkalarıyla paylaşan kişiler maddi cezanın yanı sıra hapis cezasına da çarptırılmaktadır. Farklı yöntemler deneyerek instagram hackleme yada diğer bir tabirle instagram hesap çalma son zamanlarda giderek artan bir davranış olduğu için her gün yüzlerce kullanıcı hesabını geri almak için hukuki yollara başvurur. Yapılacak ilk işlemlerden biri, Emniyete başvurmak ve hesabınızın artık sizin kontrolünüzde olmadığını bildirmektir. Bununla birlikte tutacağınız uzman bir avukat, hesabınızı geri alabilmeniz aşamasında işinizi kolaylaştırarak kısa süre içerisinde hesabınızı geri alabilmenize olanak tanır. Bilişim avukatı bu noktada oldukça etkilidir. Türk ceza kanunu kapsamında iki yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilen kişiler aynı zamanda idari para cezasına da çarptırılır.

Instagram Hesabını Kurtarmanın Yolları? 

Genellikle başka hesaplar tarafından instagram şifre kırma için bağlantı veya link gönderen dolandırıcılar, bu linklere tıklayan kullanıcıların hesaplarını çalarak bilgilerini ele geçirmek isterler. Gizli olmayan ve farklı hesaplar tarafından bir anda gönderilen linklerin güvenilirliği yok denecek kadar azdır. Bu linklere tıklamayarak veya Instagram dışında mail veya diğer sosyal medya hesaplarından tarafınıza gelen yabancı bildirimlere tıklamamanız, güvenliğiniz açısından önemlidir ve böylelikle hesabınız dolandırıcıların eline geçmekten kurtulmuş olur.