Solana en yalın tanımıyla bir blockchaindir. Kripto para dünyasında en çok arz-talebin olduğu birimlerden biri olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Herhangi bir merkezi olmadan hizmet veren ve blok zincirinin kaliteli teknolojisine dayanan fonksiyonel açık kaynaklı bir projedir. Dijital para birimlerine yatırım yapmayı düşünen kullanıcıların ilk tercihlerinden biri olduğunu söylemek de mümkündür. Merkezi olmayan bir protokol etrafında tamamen işlevsel olma vizyonu ile kurulmuştur. Sektörde çok eski olmasa bile en hızlı büyüme kaydeden blockchainlerden biridir. Yeni yatırımcıları ise bu coin hakkında tüm ayrıntılar merakla araştırıyor. Solana’yı benzersiz ve eşsiz kılan bazı özellikleri bulunuyor.

Solana hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizler için kaleme aldık. Yenilikçi yaklaşımı be piyasa değer açısından incelendiği zaman da rakiplerinden temel farklılıkları olduğu görülüyor. Özellikle de son süreçte dünya devlerinin gözdesi olan DogeCoin’i de geride bırakmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ölçeklenebilirlik ve güven açığı vermeden hizmet vermesi de yine dikkatleri üzerine toplamasına neden oluyor. Yeni yatırımcı olarak Solana’ya dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Türk Lirası ile Solana’ya yatırım yapmayı düşünüyorsanız ve hangi platformlarda işlem gördüğünü merak ediyorsanız tümüne içeriğimizin devamından ulaşmanız mümkündür. Solana coin almak ve satmak için nelere dikkat etmeniz gerektiği ve daha fazla sorunun yanıtları sizlerle…!

Solana Coin Nedir?

Solana yukarıda da kısaca ifade ettiğimiz üzere sektörün en güvenilir blockchain isimlerinden biridir. Kripto dünyasında büyük ölçekli değer kazanması ve borsasının ivmelenmesi dikkatleri üzerine çekmesine neden oluştur. Yerel bir token olduğunu söylemek de mümkündür. Bazı kaynaklara göre ilk olarak 2017 yılında Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendislerinin kurup piyasaya sürdüğü yer alıyor. Dağınık kaynaklar ile zaman açısından da farklı bir kaynak kullanıyor. Proof-of-History (PoH) adı verilen hiç bir merkezi olmayan bir saati içerdiği görülüyor. Ölçeklenebilirlik açısından sunduğu başarı da kayda değerdir. Mevcut işlemlerinde saniyede neredeyse 50.000’den fazla işlemi desteklediği görülüyor. Solana analiz edildiğinde de işlem hızının ve alt yapı kalitesinin yanı ıra oldukça fazla kazandıranlar arasında yer alıyor.

Solana Coin Ne Zaman Çıktı?

Solana coinin ne zaman çıktığına dair bilgiler her kaynakta farklı bir şekilde sunuluyor. Ancak tüm kaynaklardaki ortak tarih 2017 yılını işaret ediyor. İlk temellerinin o yıllarda atıldığı gözlemleniyor. Solana’nın merkezi ise İsviçre’dir. Piyasaya sürülmesi ise İsviçre Cenevre kentinde yer alan Solana Vakfı tarafından uygulanmıştır. Mart 2020 yılında vakfın yaptığı açıklama ile resmi olarak piyasaya sürülmüştür. Solana’nın arkasındaki en büyük kurucu isim ise Anatoly Yakovenko’dir. Açılışı yapıldıktan sonra kısa süre içerisinde en çok talep gören coin olarak da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kurucu isimlerinin hala aynı olması ve kurucu şirketin güvenilir olması da yine tercih edilmesine neden oluyor.

Solana bitcoin ile kıyaslandığı zamanda daha fazla kazandırmaya başladığı görülüyor. Bu noktada BTC’den sonra en çok yatırımcı alan coin seçenekleri arasında yer almaya başladı. Özellikle de son süreçte gösterdiği ivmeli yükseliş yatırımcılarının da yüzünü güldürüyor. Yeni alt coinler çıkmasına rağmen piyasa değerinde bir eksilme görülmüyor. Bu da her coin yatırımcısının tercihini Solana ile kullanmasına neden oluyor. Nitekim yeni yatırımcıların bazıları hala geleceği hakkında bir fikir sahibi değildir. Piyasadan silinen hatta ciddi para kaybına neden olan coin seçenekleri gibi olmasından endişe duyanlar bulunuyor. Nitekim Solana’nın geleceğine ilişkin de uzman analistler açık yorumlar yapıyor. Bu yorumları da sizler için inceledik.

Solana Coin Geleceği?

Solana coin grafik analizlerini de doğru okumak gerekiyor. Özellikle de yatırım amaçlı satın almayı düşünüyorsanız ve grafik okumayı bilmiyorsanız bu kayıp yaşamanıza neden olabilir. Ancak Solana hakkında piyasa değeri, yükseliş, iniş, alış ve satış gibi konularda uzman değerlendirmeleri bulunuyor. Ünlü kripto para analistlerinin bu yorumları yatırım sırasında size destek olabilir. Öte yandan Solana’nın geleceği hakkında da parlak yorumlar görebilirsiniz. Kripto dünyasında en iyi tutunan ve ivmeli bir büyüme kaydeden dijital para birimlerinden biridir. Yatırım önerisi vermek doğru olmasa da doğru analizleri yaptıktan sonra buna karar verebilirsiniz. Dünya genelinde en iyi ivmelenen kripto para seçeneklerinden biri olarak dikkat çekmeyi başarıyor.