Warez kelimesinin kökeni İspanyolcada yazılım anlamına gelen juarez(okunuşu yuarez) kelimesine dayanır. Günümüzdeki anlamı ise korsan içeriktir. Telif hakkıyla korunan lisanslı içeriklerin yasadışı olarak paylaşılmasına ve satılmasına warez denir. Hukuki ve vicdani müeyyideler karşısında alay edercesine yayılıyor ve her alana kanser gibi yayılıyor. Hayatımıza ilk olarak Güney Doğu Asya ülkelerinde basılan korsan kaset, cd, dvd ve korsan kitap ile giren kavram o günlerde hayal dahi edemeyeceğimiz alanlara yayıldı. Bugün duyduğunuzda ile akla gelen şey muhtemelen warez script veya wordpress temaları olacaktır. Bunları muhtemelen Blogger tasarımları, torrent filmler, masaüstü programları ve mobil uygulamalar takip edicektir.

Warez İçeriğin Zararları Nelerdir?

İlk zamanlarda zabıtadan kaçan işportacılar tarafından yapılan korsancılık, günümüzde Bilgi Teknoloji Kurumu ve mahkemeler tarafından erişim engeli yemekten kaçınan bilişimciler tarafından yapılmaktadır. Türkiye gibi vergilerin küfür boyutunda olduğu ülkelerde lisansı kırılmış crackli yazılımlar aşırı rağbet görüyor. Etik açısından değerlendirince çok fazla rahatlatıcı sebep olduğu için vurdum duymazlık ile kullanılıyor. Crackli yazılımlardan sinema çekimi filmlere kadar her alanda yayılan korsan içerikler, firmalara ciddi boyutlarda maddi zarar veriyor. Ayrıca manevi zarar vermesi de mümkün olabilir; kendinizi bir anlığına aylarca uğraşıp satışa sunduğu yazılımın hack forumlarında bedavaya dağıtılan web yazılımcıların yerine koyun. Illegal bir içerik olan warez firmalara yüksek zararlar sunduğu gibi yayıncılık stratejisi düzgün olan sitelere güzel karlar sağlayabilir. Örneğin kaliteli ve nadir scriptler yayınlayan bir site paralı üyelik sistemine geçebilir. Bunun haricinde reklam gelirleri, script ticaretinde aracılık, backlink satışı gibi farklı gelir elde etme yolları mevcuttur.

Warez sitesi ölmeyen bir sektördür ve uzun zaman boyunca da ölecek gibi durmuyor. Para olduğu sürece korsan olacaktır özellikle fakir ve despot iktidara sahip ülkelerde, ekmeği zor bulan birinden Spotify veya Netflix için para vermesini beklemek gülüç…