HTC, Kripto Para İşlemlerine Yönelik Yeni Bir Cihazı Duyurdu

Ürettiği akıllı telefonlar ve harici pek çok ürünü ile nam salan Tayvan şirketi HTC, kripto para kullanımına dair yeni bir cihazı duyurması ile gözleri üzerine çekti. Daha önce Exodus 1’in tanıtımını yapan HTC, şimdi de Exodus 5G Hub‘ı duyurdu.

kripto-para-telefonu

Teknolojik atılımlari ile gündemden düşmeyen HTC geçen yıl Blockchain teknolojili telefonu Exodus’un itibari paralar için satışa sunulacağı yönünde dedikodular olmuştu. Tayvan merkezli şirket, 2018 yılının ekiminde tanıtılan Exodus 1‘in kısa bir bekleyişin peşi sıra ABD doları ve kripto para olmayan itibari paralarla satılacağını açıklamıştı. Exodus 1, HTC’nin blokchain tabanlı ilk cihazı olarak öne çıkıyordu.

HTC’den İlgi Çeken Kripto Para Cihazı Girişimi:

HTC, şimdi de bitcoin blockchain desteklerken, ayrıyetten cihazları 5G ağlarına bağlayabilecek yeni bir yönlendiriciyi, yani blockchain tabanlı akıllı telefon için kolları sıvadı. Şirket Exodus 5G Hub ile internete bağlanma yetisi olan her cihaz ve aygıt için güvenli 5G bağlantısı sağlanacağını ifade etti. 5G Hub, kullanıcıların Bitcoin (BTC) düğümünü de destekleyecek ve kullanıcıların yapacağı işlemleri kayıt altına almasından, kullanıcıların blokchain kullanımındaki siber güvenlik ihtiyacının karşılanmasına kadar pek çok önemli işlev ile beraber geliyor.

htc exodus

Söz cihaz, Android 9 işletim sistemine sahip ve 4G / 5G destekli Wi-Fi teknolojileri ile çevrimiçi olabiliyor. Cihaz, Qualcomm’un Snapdragon 855 devre kartını kullanıyor. Şimdilik, Exodus 5G Hub’ın, 2,5 GHz (ABD Sprint) ve 3,5 GHz (Avustralya) versiyonlarıyla kullanıma sunulucak gibi duruyor. Ancak HTC cihazın diğer 5G frekansları için de gelebileceği ihtimali belirtmedi değil.

Bitcoinde Yeni Bir Çağa mı Giriliyor ? Geleceğin Blokchain Teknolojisi

Güvenlik yönünden ne kadar etkili olacak ? Yoksa yeni manipülasyonlara davetiye mi ? Sorularıni beraberinde getiren ilgili açıklamada HTC, “Bulut sunucularının sizi doğrulaması yerine, siz sunucuları doğruluyorsunuz.” ifadelerini kullandı. HTC’nin yönetim ile alakalı konularda yetkili Genel Müdür Yardımcısı Phil Chen ise Exodus’tan, “Verilerin geleceği ve internet için doğru mimarinin elde edilmesiyle ilgilidir; bunlar da güvenlik, gizlilik ve veri sahipliğini veriyi üreten kişiye devretmeyi içerir” sözlerini dile getirmişti.

12.7 cm genişliğinde bir ekranı olan Exodus 5G Hub, 2,63 Gbps’ye kadar download ve 287 Mbps’ye kadar upload destekliyor. Bahsi geçen cihazın, 2020 yılının yaz aylarında satışa çıkması hedeflenmişti, ancak Corona Virüs salgını ve beraberinde getirdiği problemler bütününün bunu aksatması olası bir ihtimaldir. ABD’li operatör Sprint, şu anda standart 5G Hub için 600 dolar fiyat biçiyor. Aylık paket aboneliğine öngörülen bedel ise 300 dolar olarak ifade ediliyor.