Türkiye’de her kullanıcı Netflix hesabını en az bir kere arkadaşıyla paylaşmıştır, bu haberimde bu konuyla ilgili güvenlik kaygılarınızı gidericek yararlı bir bilgi sunacağım. DoNotPay adlı bir şirket, Netflix hesabınıza ait üyelik bilgilerinizi kriptolu halde bir paylaşmanıza yarayan yeni bir Chrome eklentisi geliştirdi.

netflix chrome

Pek çok kaliteli ve özgün içerikli yapımları ile film ve dizi piyasasının parlayan yıldızı olan internet platformu  Netflix, dünyanın en çok kullanılan yayın servisi tahtına oturuyor. Pek çok Netflix üyesi diğer online yayın platformlarında da olduğu gibi hesaplarını yakınları ile paylaşarak, fiyatı bölüşmeyi tercih ediyor. Netflix, bu hesap kardeşliğine şuanlık göz yumuyor fakat şirketin bu konuyla ilgili tedbir alabileceği söyleniyor. 

DoNotPay isimli Amerika merkezli bir girişim şirketi, Netflix’teki üyelik bilgilerinizi kriptografi işleminden geçerek yani şifreli bir şekilde iletmenizi sağlayan bir Chrome eklentisini kendi adıyla yayınladı. Netflix üyelik paylaşımı için hem göndericinin hem de alıcının DoNotPay eklentisini Chrome tabanlı tarayıcısına kurması ve SMS ile kimliklerini doğrulaması gerekiyor. 

chrome donotplay eklentisi

DoNotPay Uygulamasının Hayatımıza Getirdikleri

Ortaklaşa kullandığınız Netflix hesabının kaç kişinin ortak kullanımı olacağına dair herhangi bir kısıtlama yok. Hesaplarınızı yakınlarinız ile ortaklaşa kullanmanız için kolay ve güvenli bir çözüm olarak sunulan Chrome eklentisi, hesabınıza yapılan giriş ve çıkışlarıda kontrol etmenize olanak sağlıyor. Ayrıca hesabınızı daha fazla kullanmasını istemediğiniz kullanıcıları da DoNotPay eklentisi ile engelleyebiliyorsunuz.

Netflix gibi film ve dizi, müzik, video ve her tür yayın platformu ortak hesap kullanımına karşı kendi içinde büyük bir özveri ile çözüm arıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Spotify, aile paketindeki dinleyicilerin aynı ikamette bulunmalarını ve bunu ispatlamalarını mecburi tutmuştu ve ara ara kontrol yapacağını duyurmuştu. Netflix, AT&T ve Amazon gibi şirketlerin üyesi olduğu bir birlik olan Creativity and Entertainment ise geçen sene hesap ortaklığını engellemeyi planladığını duyurmuştu.