Uniswap en yalın tanımıyla tamamen merkeziyetsiz çalışan bir ticaret protokolüdür. Kirpto para piyasasında yer almaya başladığı günden bu yana ciddi bir büyüme kaydettiğini söylemek de mümkündür. Temelde tokenlerin otomatik haline gelmesiyle daha kolay ticari işlem görmesini hedefliyor. Otomatikleşmiş bir piyasanın en kaliteli örneği olarak 2018 yılının Kasım ayında resmi olarak piyasaya sunuldu. Sayısız kripto para birimi arasında hızlıca parlayarak kullanıcıların dikkatini çekmeyi de başardı. Kayda değer bir büyüme kaydetmesi piyasa değerinin de artmasına olanak sağladı. Tüm bu detaylar aynı zamanda yeni kullanıcıların da ilgi odağı olmasını destekledi.

Türkiye dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde hala Uniswap talep görmeye ve kullanılmaya devam ediyor. Klasik kripto para piyasasında yer alan birimlere oranla daha fazla verimlilik sağladığı da görülüyor. Token verimliliğini bu ölçüde sağlaması ve aynı zamanda token sahibi olan herkese açık bir platform sunmayı hedeflemesi de dikkat çekmesini sağlıyor. Kripto para borsasında yer alan pek çok merkeziyetsiz birim sorun yaşarken Uniswap’ın kendini tüm bunlardan sıyırmayı başardığı da görülüyor. Uniswap giriş sürecine başlayarak ayrıntılarını merak ediyorsanız en doğru adrestesiniz. Anlık piyasa verilerine ve bu coine dair tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Özelikle de tarihi anlamda nasıl süreçlerden geçtiğini de içeriğimiz aracılığıyla analiz edebilirsiniz.

Uniswap Coin Nedir?

Uniswap coin 2018 yılının Kasım ayında direk piyasaya sürüldü. Bu tarihten itibaren hiç bir kayıp ivmesi yaşamadan büyümeye de devam ediyor. 2021 yılının ilk yarısında da oldukça ses getiren bir çıkışı oldu. Tokenlerin sistematik ve hızlı bir şekilde yönetilmesini hedefleyen bu coinin kurucu isimleri da hala aynıdır. Uniswap aynı zamanda 2020 yılının Eylül ayında kendi yönettiği tokeni olan UNI’yi geliştirerek kullanıcılarına sundu. Hatta yeni kurdukları bu tokenler eski kullanıcılarına ödül olarak vereceklerini duyurmaları da o yıllarda büyük ses getirmişti. Atılan bu hamle kullanıcılarının da kar elde etmesini destekleyerek büyüme kaydetmesini sağladı. Normal şartlarda kripto para piyasasında bu şekilde hamle yapan başka birim olmaması da dikkat toplamasını sağladı.

Uniswap için token kuruluşundan sonra atılan bu adım aynı zamanda geleceğinin de daha parlak olmasını sağladı. Bir noktada tokenlerin verildiği kullanıcılar tarafından merkeziyetsiz protokolün yönetilmesine izin verildi. Kullanıcıların kendi tokenlerini yönetirken aynı zamanda Uniswap’ın geleceğine de katkıda bulunması ve büyüme sağlanması hedeflendi. İlk olarak geniş Ethereum kullanıcı kitlesi üzerinden kurularak AMM tanıtımı yapmayı hedefleyen bir kripto para olarak sunuldu. Yine bu projeyi hayata getiren isim de herkes tarafından tanınıyor. Ethereum kurucu isimlerinden olan Hayden Adams tarafından geliştirip piyasaya sürüldü. Kurucu ismin tanıdık olması ve daha önce çeşitli kripto projelerine imza atması kullanıcılarına daha fazla güven verdi.

Uniswap Nasıl Kullanılır?

Uniswap yorum ve nasıl kullanılır gibi sorular da sıkça merak ediliyor. Uniswap al sat işlemleri aslında oldukça basittir. Tıpkı diğer kripto para birimleri gibi işliyor. Güvenilir platformlar üzerinden kolayca TL ile satın alınabilir. Satın alınan tokenler, coinler sanal cüzdanınızda yer alıyor. Bunları coinin borsasına göre analiz edere al-sat yapabiliyor. Eğer düşüş yaşanıyorsa daha fazla zarar etmeden de hızlı bir şekilde satışa çıkarma fırsatı bulunuyor. Öte yandan ünlü analistlerin yorumları ve grafik okumaları da yatırımların güçlenmesinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini açıklıyor. Bu tarz analist yorumlarını dikkate alarak hamlelerinizi buna göre atabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Uniswap coin geleceği de oldukça parlak görünüyor. Hem kurucu isminin güvenilir olması hem de hızlı bit büyüme kaydederek piyasa arzında artış olması bunu gösteriyor. Merkeziyetsiz bir protokole bağlı çalışan Uniswap akıllı sözleşmeleri de destekliyor. Çeşitli işlem hızı, verimliliği ve sistem güvenilirliği açısından da ön plana çıkıyor. Ağın verdiği güven de geleceği hakkındaki sorulara büyük ölçüde cevap oluyor. Eğer satın almak istiyorsanız da bunun birden fazla yöntemi bulunuyor. Önde gelen borsalar aracılığı ile sabitlenen para birimleri ile satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra değiş dokuş yaparak da satın almanız mümkündür. Değerli kripto para birimlerini değiştirerek satın alıp kar amacı güdebilirsiniz. Kısa ya da uzun vadeli yatırımlar için tercih edilebilir.