Google, Android işletim sistemine sahip cihaz kullanıcılarına uygulama içi abonelikleri daha açık hale getirmek için bir kısım yeni kurallar duyurdu. Bedava deneme süresi ve abonelik ücretleri hakkında açık bilgiler içeren bilgilendirme ve getirilecek yeni uygulamalarla birlikte dolandırıcılık eylemlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak Google‘ın güvenlik ve gizlilik gibi konulardaki yetersizliği göz önünde bulundurulduğunda pek de umut vaat etmiyor.

Google, dolandırıcılığı engellemek amacıyla Play Store ile ilgili yapacağı değişiklikleri 16 Haziran 2020’den itibaren hayata geçirmeyi planlıyor. Yapılan açıklamayla uygulamaların ücretli aboneliklerinin ve ücretsiz denemelerinin şartlarının net olması gerektiği aktarılmış durumda. Bunlara ek olarak kullanıcıların söz konusu abonelikleri iptal etmeleri için de şeffaf bir yol sağlanması gerekiyor.

En popüler mobil uygulama mağazası Google Play Store, içeriğinde bulundurduğu uygulamaların ürericilerinin koyduğu kurallara ek, kullanıcılara daha fazla bilgi sağlayarak ücretsiz kullanım bittiğinde yada ücretli abonelikler uzatılmak üzereyken bildirim göndererek uyarıyor. Google’ın kullanıcılara hitaben duyurduğu aboneliklerle ilgili revize edilmiş politikaların yanı sıra üreticiler için yeni haberleri de bulunuyor. Arka planda konum hizmetini kullanmak isteyen uygulamalar için yeni onay sürecinin ağustos ayında devreye gireceği duyuruldu. Ayrıca yanıltıcı içeriği ve aldatıcı uygulamalara darbe niteliğinde yeni kurallar da yolda gözüküyor.

Amaçlanan Yanıltıcı Abonelikleri Engellemek

Google‘ın abonelik politikaları ile ilgili yaptıgı açıklamaların arkasında yatan sebep, aboneliklerin şartları belirsiz veya aldatıcı olabiliyor yani tabiri caiz ise yasal dolandırıcılık. Yeni kuralların temel hedeflerinden biri beleş denemeler verilerek yapılan aldatıcı abonelikleri önlemek çünkü bu tarz uygulamalar Play Store üzerinde at koşturuyor.

Google Gevşek Bıraktığı Dolandırıcılara Sonunda Müdahale ediyor

Ücretsiz abonelik ile insanları kandırarak vurgun yapanların Play Store üzerindeki hakimiyeti Google‘ın canını sıkmış olacak ki; müdahale etme kararı aldı ancak her halükarda benzer problemlerin devam edeceğine inanıyorum.