Flo’nun alt markası olan InStreet’in hacklendiği ve müşterilerin kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiği KVVK tarafından açıklandı.

Günümüzde siber saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Her geçen gün bununla ilgili yeni bir saldırı haberi gündeme damgasını vuruyor. Geçtiğimiz günlerde Marmara Üniversitesi de hacklendiğini açıklamıştı. Bu olaydan 17 gün sonra da KVVK yeni bir veri ihlali haberi yayınladı.

Türkiye’nin en büyük ayakkabı mağazası Flo, kendi bünyesindeki InStreet internet sayfasının hacklendiğini ve kişisel verilerin herkese açık olarak paylaşıldığını açıkladı.

Müşterilerin Kredi Kartı Bilgilerini Ele Geçirdiler

InStreet müşterilerinin kişisel verileri, bir internet sayfasında herkese açık şekilde paylaşıldı. Paylaşılan bilgiler arasında kullanıcıların ad, soyadı, kullanıcı adı, şifre, kredi kartının ilk ve son 4 hanesi, kredi kartının hangi bankaya ait olduğu yer alıyor.

Bu veri ihlalinden etkilenen kullanıcı sayısının 3500, kredi kartı tehlikede olan kullanıcı sayısının ise 380 olduğu belirtiliyor. KVVK ihbarı sonrası, Flo’ya ilişkin resen inceleme başlatıldı. Verilerin yayımlanmasını engellemek için internet sitesindeki faaliyetlerin de durdurulması için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yapılacak.

Herkese açık olarak paylaşılan kişisel veriler için harekete geçen KVVK, InStreet markasının web sitesindeki satışların durdurulmasını istedi. Tüm gerekli müracaatları yapacağını açıklayan KVVK, ihlalden etkilenenlerin sayısının daha fazla artmaması için bir an önce gerekenin yapılmasını istiyor.