En çok kullanılan uygulamaların başında yer alan WhatsApp, 2 tane güvenlik açığı bulduğunu açıkladı. Bunların tespit edilerek çözüldüğü de belirtildi. “Güvenlik Tavsiyeleri” sayfasını da güncelleyerek kullanıcılarına garanti veren şirket, bu kritik açıkların yeni güncellemeyle birlikte giderildiğini söyledi. CVE ölçeği dediğimiz, güvenlik açıklarının metriği 10 üzerinden 9,8 ve 7,8 puanlarını aldı. 2 güvenlik açığından ilki olan CVE-2022-36934, üçüncü tarafların sizin yerinize video görüşmeler yapmasına olanak tanıyordu. Oldukça ciddi bir güvenlik açığı olan bu sorun yeni güncelleme getirilerek ortadan kaldırıldı.

Bir diğeri ise CVE-2022-27492, size başkalarının gönderdiği videolara kötü amaçlı kod entegre edilmesine yol açıyordu. Üstelik bu kodlar çalışabiliyordu. Bu güvenlik açıkları Android ve İOS cihazlarda v2.22.16.12 sürümlerinde hala mevcut. Bu yüzden cihazınızdaki WhatsApp uygulamanızı güncel sürüme yükseltmeniz gerekiyor.

WhatsApp Sürüm Yükseltme Nasıl Yapılır?

İlk olarak WhatsApp sürümünüzün güncel olup olmadığına bakmak için WhatsApp’ta “Ayarlar” yazısına dokunun. “Yardım” sayfasına girerek “Uygulama Bilgileri” seçeneğine gelin. Karşınıza çıkan sayfada WhatsApp sürümünüzü göreceksiniz. Eğer belirtilen sürümün altındaysa, hala risk altında olduğunuz anlamına gelir.

Bu yüzden App Store veya Apple Store uygulamanıza girerek WhatsApp uygulamanızı güncellemelisiniz. Güvenlik açıkları, sizi ve mesajlaştığınız arkadaşlarınızı risk altında bırakıyor. Özellikle fark edilen ilk güvenlik açığı olan, video konferans yapabilme özelliği WhatsApp şirketi tarafından büyük bir risk olarak değerlendiriliyor.