Paribu şirketinin CEO’su olan Yasin Oral, geçen beş yıllık dönemden ve bundan sonra neler yapılacağını gazetemiz Cumhuriyet’e anlattı. Yasin Oral, “Temel hedefimiz ortaya koyduğumuz teknoloji ve birikim ile en ileri noktaya gitmek olacak” dedi.

Türk kripto para borsaları arasında yaklaşık olarak 6 milyona yakın kullanıcısıyla bilinen Paribu’nun CEO’su Yasin Oral, geride kalan beş yıllık maceralarını ve bundan sonraki hedeflerinden bahsetti.

Ülkemizde Kripto Paralara Olan İlginin Temel Nedeni Nedir?

Türkiye’nin nüfusu gerçekten de son derece genç ve bu nedenle de teknolojiyi takip etmek, yani teknolojiye firmaları zorlama konusunda oldukça istekli. Bir tek kripto para alanında değil bunun yanında oyun gibi alanlarda bile oldukça istekli. Biz ise bütün dünyanın aksine müşterilerin çok daha kolay ve aynı zamanda rahat bir şekilde kripto para alıp satmasına olanak sağlayacak alt yapıyı oluşturduk. Ülkemizdeki platformların aslında birçoğunun aynen bizim gibi olması da kripto paraya ilginin artmasının nedeni olduğunu düşünüyorum dedi. 

Küresel Teknoloji Konusundaki Çalışmalarınız Ne Durumda?

Bildiğiniz gibi gerek blokchain ve gerekse de kriptoloji sektörünün geçmişi aslında oldukça kısa. Ancak buna rağmen bizler geçen beş yıllık sürede ciddi anlamda önemli gelişme kaydettik denebilir. Bizler aslında kendimize firma olarak sadece kripto para alım satım şirketi olarak da bakmıyoruz. Blokchain ve bunun yanında kripto para üzerine uzmanlaşmış gerçek anlamda bir teknoloji şirketiyiz diye düşünüyoruz. Bu nedenle de geliştirdiğimiz farklı teknolojileri herkesin kullanabileceği şekle dönüştürüyoruz.

Kripto Para Konusunda Regülasyon Konusu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Regülasyon olayı aslında kripto para dünyasıyla çok da ters olan bir durum değil denebilir. Bu işin zaten tabiatında merkezi olmamak var ancak bize baktığınızda biz tam olarak merkezi bir alanız. İlk olarak aslında tek regüle edilmesi gereken yerler aslında merkezi yerler olmalıdır. İnsanlar her zaman için kendilerine ait olan varlıklarını kendi üzerlerinde tutarlar işte web3 dediğimiz dünya tam olarak buna denk geliyor. Bu durumda da burada regüle edebileceğiniz herhangi bir şey kalmıyor. Zira bu şekilde olursa herkes kendi sorumluluğunu almış oluyor yani bu durumda aslında devletin beni korumasına falan gerek kalmıyor çünkü buna ihtiyacım kalmıyor. Ancak bizim firmamız gibi merkezi platformlarda fiyat ya da paraya temas edilen her yerde regülasyon mutlaka olmak zorunda. 

Firma Olarak Yurtdışına Açılma Düşünceniz Nedir?

Aslında bizlerin yaptığı işin belki de en güzel tarafı ön yargıları kırmış olmasıdır. Şu anda bile mesela dünyada nerede ve ne şekilde yapılanalım diye çok ciddi anlamda bir çalışma içindeyiz. Bu nedenle de kısa zaman içinde yurt dışı konusunda da aslında ilerlemiş olacağız. 

Paribu Firmasını Diğerlerinden Ayıran Veriler Nelerdir?

Genel olarak bakıldığı zaman 2021 yılı özellikle kripto para dünyasında gerçekten de son derece çok hareketli geçti. Örneğin bizlerin bile günlük işlem hacminin yeri geldi 2 milyar doları geçtiği günler bile oldu. Ortalamada olarak baktığımız zaman ise günlük yaklaşık olarak 600 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olan bir firmayız. Yine geçen sene ödediğimiz vergi ise yaklaşık 1.5 milyar TL civarındaydı.