Yeni İphone Modeli İphone 14 ve Serisi hangi işlemciyi kullanacak? Apple A16 Bionic işlemci nasıl olacak?, İphone 14 işlemcisi güç verileri, a16 bionic işlemci sıralamasında kaçıncı sırada olacak? detaylar haberimizde..

İşte Yeni İphone 14 işlemcisi

Apple Eylül ayı itibari ile yeni işlemcisini açıklayacak. Görünüşe göre Apple İphone 14 serisinde A16 Bionic işlemci kullanmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili yeni detaylar devam etmektedir. Apple her yeni cihazından yeni bir işlemciyle pazara çıkıyor. İphone 14 serisi ile bu değişiklik göstereceği iddia ediliyor.

Apple yeni çıkaracağı İphone 14 Pro serisinde yalnızca bu serinin A16 Bionic işlemciye sahip olacağı yönünde iddialarda bulunuluyor. Pro serisinin özellikleri içinde daha iyi bir kamera ve bambaşka bir dizayna sahip olması beklenmektedir. Bu farklı bir ekrana işaret etmektedir. Apple şirketi standart modellerine bunlar Pro modeli dışındaki seriler için geçerli olmakla birlikte A15 Bionic işlemci kullanmayı, 12 megapixel kamera ve çentikli versiyonları ile karşımıza çıkacağı düşünülüyor.

İphone’un yeni modeli olan iPhone 14 işlemcisi: Apple A16 Bionic özellikleri

Yukarıda bahsettiğimiz yazımızda da belirttiğimiz üzere İphone 14 Pro serisi harici cihazlarda bunlar İphone 14 ve 14 Max yer alacağı beklenen 5 çekirdekli A15 Bionic yonga setine sahip 6 GB LPDDR4X RAM’in birlikte kullanılacağı düşünülüyor.

Peki İphone Pro Serisi Olan İphone 14 Pro ve İphone 14 Pro Max Ne Kadar Hızlı Çalışacak?

İphone 14 Pro için gelecek yeni yonga setleri A16 yongaları TSMC’nin N4P fabrikasyon süreci ile üretileceği belirtildi. A15’te kullanılan N5P’ye kıyasla güzel bir gelişme, ancak bu bir nesil atlama değil. Apple’ın 2 büyük, 4 küçük olmak üzere aynı çekirdek konfigürasyonu ile kullanıcı karşısına çıkacağı düşünülüyor.

Cihazdaki transistör artırımı, ARMv9 ile birlikte tahmini yüzde 15 performans artışı elde etmesi düşünülüyor.

Tabi RAM tarafındaki gelişmelerde performansı olumlu yönde etkileyecek. DigiTimes, iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’in LPDDR4X’ten yüzde 50 daha fazla bant genişliği sunan LPDDR5 teknolojisini kullanacağını, ancak kapasitenin 6 GB seviyesinde kalacağını belirtiyor.

GPU tarafında 5 çekirdek seviyesi korunmaya devam edilecek, ancak performans artışının yüzde 25 – 30 civarlarında olması bekleniyor. iPhone 14 Pro serisinde 48 Megapiksel kamera ve 8K video kayıt imkanı olacağı iddia ediliyor. Bu durumda sinematik modun Full HD’den 4K’ya çıkması bekleniyor.

Kamera tarafındaki bu gelişim için işlemcide daha iyi bir görüntü sinyal işlemcisine ve makine öğrenim donanımına yer vermek şart. Son olarak modem tarafında Snapdragon X65’in kullanılması bekleniyor.