Konu başlıklarımız 2022’nin en çok yatırım alan sektörleri, oyun sektörü haberleri, 2022’nin en çok yatırım alan sektörleri açıklandı, 2022’nin en çok yatırım alan oyun sektörü, 2022’de en çok yatırım alan oyun sektöründeki ülkeler vb. konu başlıkları ile ilgili haberimiz sizlerle..

2022 yılı yapılan araştırmalara göre Türkiye almış olduğu 333 milyon dolarlık yatırım ile Avrupa’nın oyun sektöründe en çok yatırım alan 1. ülkesi konumuna geçti. Zirveyi yakaladı.

Gün geçtikçe artarak büyüyen ve gelişen ekonomik yatırımlar içerisinde oyun sektörü de payını yükseltmektedir. İlgi ve alakasından ötürü yoğunlaşılan sektöre talep oldukça fazla. Bu talebe karşılık birçok yatırımcı da beraberinde bu sektörün bir parçası olma yolunda girişimlerde bulunmaktadır. Bu yıl ki yatırım faaliyetlerince gerçekleştirilen hamlelere bakacak olursak önceki yıla göre kat ve kat artış sağlanmakta. Birçok yatırımcı da finansını bu sektör yönünde harcamaya başlamıştır.

Ortaya koyulan verilere göre günümüz zamanı, Türkiye’nin oyun sektöründe Avrupa ülkelerini geride bırakarak zirvede olduğunu görmekteyiz. GameFactory’e göre yılın ilk altı ayında toplanan yatırımlar yüz milyonlarca dolara ulaştı. Ayrıca bu dönemde toplanan yatırımların geçtiğimiz yılın yatırımlarının tamamını geride bıraktığı belirtildi.

Türkiye, Avrupa oyun sektörüne göre 333 milyon dolar yatırım alarak Zirveye Ulaştı!

2022 yılı ilk çeyreği yayınlanan verilere göre yatırım raporlarında Türkiye 333 milyon dolar yatırım alarak oyun sektöründe 1 numaralı alana yükseldir. Yatırım sayısı olarak 13 olması da dikkat çekici konumda olduğunu gösteriyor. Avrupa konumunda zirvede olan Türkiye’yi 333 milyon doların ardından, 158 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 60 milyon dolar ile Norveç, 53 milyon dolar ile Finlandiya, 24 milyon dolar ile de İsveç takip etti.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin 2017 verisine baktığımızda 1 milyon dolar yatırım alırken 2022 yılında 5 yıl aradan sonra, yalnızca 2022’nin ilk altı ayında 333 milyon dolarlık yatırım aldığını görüyoruz. Bu bu gerçekten inanılmaz bir büyümenin olduğunu göstermekte.

En Çok Yatırım Alan Sektörler Açıklandı! İşte En Çok Yatırım Alan Sektörler !

Ayrıca, verilerde Türkiye’nin miktar ve adet bakımından en çok yatırım alan sektörleri de gösterildi. Buna göre miktar bakımından en çok yatırım alan sektör, 771 milyon dolar ile yemek&market teslimatı oldu. Oyun, yapay zekâ ve makine öğrenmesi, dijital pazarlama, e-ticaret ve finans da sırasıyla en çok yatırım alan diğer sektörler oldu.

160 Türk girişimin ilk yarıda yatırım aldığını gösteren raporda, adet bakımından ise finans sektörü zirvede yer aldı. Finansı; oyun, sağlık, yapay zekâ ve makine , öğrenmesi, e-ticaret, medya ve AR-VR takip etti. Son olarak ülkemizdeki girişimcilik dünyasına 2022’nin ilk altı ayında toplam 1,4 milyar dolar yatırım yapıldığı bildirildi.

Peki, siz Türkiye’de büyüyen oyun sektörü ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.