İsmi Hologram olan girişim, Linkin Park grubunda üye olan “Mike Shinoda” olmak üzere birden fazla ünlü veya iş adamından yatırım almayı başardı. Chrome eklentisi olarak hizmet veren bu sistem, kullanıcıların eş zamanlı olarak hareket eden avatarlarını ortaya çıkartıyor.

Geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olan NFT ve kripto para birimlerini her geçen gün biraz daha duymaya başlıyoruz. Ünlü isimler ve iş dünyasının liderleri bu teknolojiler üzerinde çalışan firmalara destek vermeye başladılar bile. NFT avatar girişimi yani Hologram ünlü isimler ve iş dünyasının liderlerinden yatırım almayı başardı.

Dünyaca ünlü rock grubu Link Park üyesi “Mike Shinoda” ise bu teknoloji destek verdiğini açıkladı. Hologram yani NFT avatar girişimine destek veren “Mike Shinoda” isimli Rock yıldızının ardından birçok ünlü ismin bu teknolojilere biraz daha yönelmesinin beklenmesi çok olağan. NFT teknolojisinin sanatla doğrudan bir ilişki içerisinde olduğu aşikar. Sanat ile ünlenmiş isimlerin NFT teknolojisi ile doğrudan ilgilenmesi ise Hologram gibi girişimlerin önünü biraz daha açıyor.

Artık Görüntülü Görüşmeler NFT ile Yapılabilir!

Şimdilik bir eklenti ile birlikte bile çalışsa bu girişimin ardından benzerlerini görebiliriz. Hologram girişiminin gelişmesi ile birlikte gelecek dönem içerisinde belki cep telefonlarımızın bile desteklediği bir sistem olabilir.

Hologram, Twitter üzerinden yayınladığı bir video içeriğinde Google Meet ile toplantı yaparken kendi avatar NFT’nizi oluşturabileceğini açık açık gösterdi. Hareketleri eş zamanlı olarak takip edip size göre avatarınızın şekillenmesi ise kullanıcıların sürekli olarak kullanması için bir etken olabilir.

NFT Nedir?

İsmi İngilizceden gelen bu teknoloji Non Fungible Token olarak anılmaktadır. Kısaca NFT olarak geçen bu teknolojinin Türkçe karşılığı ise “Nitelikli Fikri Tapu” olarak belirlendi. Yani NFT, Benzersiz bir dijital varlığın değiştirilmemesi veya kopyalanmaması için depolanan veri birimidir. Dijital dünyanın içinde olan gerçek sanat eserlerinin NFT teknolojisi ile benzersiz bir hale gelmesi bir çok sanatçının desteklediği bir teknolojidir.