Özellikle son dönemde kripto paralar gerçek anlamda zor bir dönemden geçiyor denebilir. Bu sektörde olan istikrarsızlık sebebiyle de kripto dolandırıcıları özellikle de bu anlamda farklı yöntemlere yöneldiler denebilir. Siber güvenlik kuruluşlarından birisi olan Kaspersky firmasının uzmanları, saldırganların özellikle de Youtube’da sahte kripto hizmetlerini tanıttığı ve bu sayede dolandırıcılık yaptıkları yasa dışı plan buldular. Siber saldırganlar henüz yeni bulunan bu yöntem sayesinde gündemde olan ve trend olan videoların alt kısmına yorum bırakarak çok ucuz kripto para ile ilgilenen kişilere ulaşmaya çalışıyor.

Dolandırıcılar bu nedenle özellikle trend olan ve en çok izlenene videoları seçiyor, ardından da kripto pazarında sahte bir yorum bırakıyorlar. Aynı zamanda sadece bu değil yorumlarının çok daha görünür olması için yorumlarda bulunan istatistikleri değiştirme adına bir yazılım ile o bölüme sahte bot yanıtlar koyuyorlar.

Sahte Borsa Olayına Dikkat Edilmeli

İşte bu uydurma olan durumlar özellikle de videoda bulunan döviz kuru satırlarında çok net biçimde görülebiliyor. Yorumların genel olarak oldukça teşvik edici olan geri bildirimlerle dolması da tesadüf değil. Aynı zamanda videonun altındaki bağlantı tıklayan kişileri ortada olmayan sanal yani sahte bir borsaya yönlendiriyor.

Kullanıcı bu nedenle de yorumda bulunan web sayfasına girince de bitcoin konusunda takas etmek için düzenlenmiş sahte bir alanla karşılaşıyor. Ancak işte bu alanı kullanırsa o zaman hizmet sahte olduğundan dolayı da parasını bir daha göremiyor. Bu konuda uzman olan Kaspersky güvenlik uzmanlarından Mikhail Sytnik, şöyle dedi:

“Kripto para birimi özellikle de döviz kurlarındaki düşüş yüzünden gerçekten de zor dönemden geçiyor. En iyi fiyata bunlardan almak isteyenler, maalesef dolandırıcıların hedefi olmuş durumda. Özellikle de son araştırmamız, saldırganların artık YouTube kullanımı konusunda kurbanlarına ulaştıklarını gösteriyor. Bu nedenle de kullanıcıların özellikle başvurdukları kripto sitelerini çok iyi kontrol etmelerini ve YouTube’da bulunan rastgele yorumlara asla güvenmemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.” Dedi.

Dolandırılmaktan Korunmak İçin Bazı Öneriler

Bu anlamda sizlere 4 madde sayabiliriz;

1- Bir bağlantıya girmeden önce mutlaka kontrol edilmeli. Bunun yanında URL’yi ön izlemek ve yazım hatalarını aramak için fareyle üzerine gelinmeli, sadece güvenli olan bağlantı üzerinden sizlere ait olan kullanıcı adı ve parola girmek de aslında son derece iyi bir uygulama denebilir.

2- Bazı durumlarda ise sahte e-postalar ve web siteleri gerçeğinden ayırt edilmez gibi görünebilir. Özellikle bakıldığı zaman bağlantılarda ciddi anlamda yazım hataları olabilir. Bununla birlikte bu bağlantılar sizler için belki de geçerli gibi görünecek şekilde gizlenebilir.

3- Verilerinizi ve aynı zamanda mali anlamda olan durumunuzu koruma konusunda da çevrimiçi ödeme ya da ödeme sayfasının güvenli olduğundan her zaman emin olmanız gerekiyor. Bu nedenle de web sayfasının URL’sinin normal HTTP yerine her zaman için HTTPS ile başlaması gerekiyor, buna da dikkat edilmeli ve kontrol edilmelidir.

4- Ziyaret edilen sitenin güvenliğini ciddi anlamda kontrol etmeye yardımcı olabilecek bunun yanında finansal bilgiler başta olmak üzere hassas bilgilerin çalınmasını önleyecek bir yandan da siteleri korumalı bir tarayıcıda açılması da yine önemli bir güvenlik çözümü olacaktır.