IP adresi tanımı

IP adresleri, Internet Assigned Numbers Authority tarafından üretilen ve sınıflandırılan dört haneli sayılardır. IANA, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan İnternet Tahsisli İsimler ve Sayılar Kurumu (ICANN) tarafından denetlenmektedir. Birincil amacı, aynı şekilde güvenliğini garanti ederken web’i daha erişilebilir kılmaktır. Web’de bir alan adı kaydetme isteğiniz varsa, bunu ICANN’e ücret ödeyecek bir ad kaydedici aracılığıyla yapmalısınız.

IP Kara Liste – Nedir?

IP kara listeye alma, onaylanmamış veya zararlı IP adreslerinin kuruluşunuzla arabirim oluşturmasını önleyen bir kuruluş güvenlik yöntemidir. Boykotlar, tamamen veya özel olarak engellemeniz gereken bir dizi IP eğilimidir. Bu özetler, güvenlik duvarları, kesinti tahmin çerçeveleri (IPS) ve diğer trafik eleme programları tarafından kullanılabilir.

Stratejiler tarafından belirtildiği gibi kötü niyetli trafiği kanalize edebilir veya boykotlara fiziksel olarak IP konumları ekleyerek ve uygulayarak ekleyebilirsiniz. Pek çok kuruluşun boykot kullanan güvenlik araçları da engellemek için adres listelerine yeni adresler ekleyebilir. Bu, uzaktan yönlendirilen kayıtlar yenilendiğinde veya durum inceleme sonuçları ışığında mümkün olmalıdır.

IP adreslerinin kara listeye alınmasıyla ilgili sorunlar

  • Hatalı IP algılama

Çok sayıda kişinin benzer bir IP adresi kullanması ihtimaline karşı beklenmedik bir sorunla karşılaşacaksınız. Bir IP adresinin güçlü bir şekilde tahsis edildiği noktada, onu kimin kullandığını anlama şansınız kesinlikle yoktur. Bu, bir müşteriyi baskıcı bir davranış biçimi için engelleyerek, beklenmedik bir şekilde gerçek bir müşterinin kuruluşunuza gerçekten ulaşmasını engelleyebileceğinizi amaçlar.

  • yanlış pozitifler

Boykotlarla ilgili olarak, yanıltıcı yönler sorun olabilir. Saldırganlar veya güvenlikle ilgisi olmamasına rağmen, bu sorunlar verimliliğin kalıcı olmasını sağlayabilir.

  • IP adreslerini değiştirme

Çok sayıda saldırgan, IP adreslerini sürekli değiştirerek her halükarda boykot etmemeye çalışıyor. Dolandırıcılar bir dizi adres kullanabilir ve birinin engellenmesi durumunda adresleri değiştirmelerine izin verebilir. Bu düzenlemeler aynı şekilde, muhtemelen saldırganları bulmayı daha da zorlaştırıyor ve iddianameyi azaltıyor.

  • Botnet’ler

Binlerce ila milyonlarca son müşteri aygıtı veya Nesnelerin İnterneti (IoT) aygıtı, sayısız saldırgan tarafından canavarca botnetlere karışıyor . Saldırganlar bu gadget’ları tehlikeye atar ve onlarla ilgilenir veya kural olarak loş web’de bir yardım olarak bir botnet kiralar.

Birçok saldırı, botnet’lerin genişletilmiş erişilebilirliği ve boyutu nedeniyle gadget’lar katılıp botnet’ten geçerken ara sıra değişebilen olağanüstü büyük miktarlardaki IP adresleri kullanılarak tamamlanır. IP boykotları sizi bu tür bir saldırıdan korumaz.

  • IP Sahtekarlıgı

Saldırganlar, ağ katmanı saldırılarında (örneğin, üç yönlü TCP ilişkilendirmesinin tamamına ihtiyaç duymayan DDos Saldırıları ) alternatif bir IP adresi aracılığıyla arabirim oluşturuyormuş gibi görünmesini sağlamak için IP parodisini kullanabilir . Bu, gizemli kalırken boykot edilmekten kaçınmalarına izin verir. Aynı şekilde, denetim çerçevelerini, tehlikeye atılmış sertifikaların uygun şekilde kullanıldığını kabul etmeye kandırmalarına da izin verebilir.

Kara listeye alınmaktan nasıl kaçınılır?

Çeşitli nedenlerle IP adresiniz engellenmiş olabilir. E-posta temelinizin tatmin edici bir şekilde güvence altına alınmaması ihtimaline karşı, enfeksiyon kapma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Boykota dahil olmamak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Güvenli Parolalar Kullanın

İstenmeyen e-posta gönderenler veya saldırganlar, kırılgan bir gizli kelimeyle hızla bir kayda ulaşabilir. Alışkanlıkla kullanılan parolalar olan kelime referans saldırılarını kullanırlar.

Açık parolalardan uzak durmak için hem küçük hem de büyük harfli karakterler, resimler ve sayılar içeren gizli bir ifade kullanın.

Teslime izin verilmiyor

Açık aktarımlar çoğu zaman saldırganlar tarafından kullanılır, bu nedenle sunucunuzun mesaj aktarmadığından emin olun. Aktarım, posta sunucunuz üzerinden henüz bir mahalle hesabına veya hesabından yönlendirilmediğinde gerçekleşir.

SPF geçişi yapın

Gönderen Politikası Çerçevesi (SPF), parodileştirme metodolojisinin düşmanıdır. E-postanın gerçek bir alandan gönderilip gönderilmediğini doğrular.

SSL’yi etkinleştir

SSL ( Güvenli yuva katmanı ), bir sunucu ile bir posta istemcisi arasında gönderilen bilgileri kodlayan bir güvenlik kuralıdır.

İşte ip adresi kara listesinde olmamaya çalışmanın diğer yolları:

  • SMTP ayırmayı güçlendirirken, posta sunucunuz için diğer güvenlik tekliflerinin yanı sıra, güvenilen ve ayrılmış IP’leri kullanın.
  • Güvenlik duvarınızı tasarlayın.
  • Kuruluşunuzda, giden bağlantı noktası 25 engellenmelidir.
  • Uygun bir IP adresi kullanın.
  • İletiler, Etki Alanı Anahtarları Tanımlı Posta kullanılarak işaretlenir.