Son dönemde sıkça ekonomi yazılarına mevzu olan jeopolitik belirsizlerin ortasında kripto para piyasaları inişli çıkışlı bir seyir izlerken çok büyük oranda SHIB ve ETH, büyük kripto yatırımcılar olan balinalar tarafınca toplanıyor. Shiba Inu (SHIB) ve Ethereum (ETH) şeklinde popüler altcoin projeleri, en büyük 1000 Ethereum balinası tarafınca satın alınan altcoinler içinde en üst sıralarda yer ediniyor.

Balinaların gözdesi altcoin projeleri

WhaleStats verilerine gore, son saatlerde balinalar, kripto piyasası düştükçe Ethereum ve Shiba Inu şeklinde varlıkları ele geçiriyor. Zincir üstü veri sağlayıcısı WhaleStats, geçtiğimiz 24 saat içinde Ethereum balinaları tarafınca satın alınan ilk 10 tokenin bir analizini sağlamış oldu. Shiba Inu ve Ethereum, USDC, USDT ve BUSD stablecoinlerinin yanı sıra listedekiler içinde.

Blockchain veri seyircisi tarafınca değişik tokenlerin satın alınmasını içeren birden fazla işlem bildirilmiş olsa da, son olarak ETH işlemi, 1.796 ETH yada 4.604.203 dolar değerinde bir FTM balinasının işlemiydi.

Ethereum son 24 saat içinde en fazlaca satın alınan tokenlerden biri olarak görünmüş olduğu için başka bir balina 1.180 ETH yada 3.078.715 dolar satın aldı.

Siba Inu da listenin gözdelerinden

IntoTheBlock verilerine gore, Shiba Inu balinaları, büyük işlemlerin sayısı %16 arttığı için son 24 saat içinde daha etken hale geldi. Büyük işlemlerdeki ani artışlar, çoğu zaman, satın alan yada satan kurumsal oyuncular yada balinalar arasındaki yüksek aktiviteye işaret eder.

WhaleStats, bu yatırımcı kategorisinin averaj SHIB bakiyesinde %125,74’lük bir artış bildirdiğinden, ilk 100 Shiba Inu sahibi de portföylerini artırdı. Portföylerinin averaj SHIB kıymeti de %112,74 arttı. Shiba Inu son raporda büyümeyi altını çizdi. WhaleStats verilerine gore, SHIB, Ağustos 2020’de piyasaya sürülmesine karşın, sahiplerin sayısı 1.196.806’ya ulaşmış olduğu için yaygın bir halde benimsendiğini kaydetti. Resmi Shiba Inu blogunda gösterilen yakın tarihindeki bir raporda vurgulandığı şeklinde, SHIB’nin kitlesel olarak benimsenmesi, Shiba Inu’nun fiyatının 2021’de %46.000.000 şeklinde büyük bir artış göstermesine mühim seviyede katkıda bulunmuş oldu.

Shiba Inu projesinin arkasında sağlam bir topluluk olduğundan, kripto para borsalarının, kripto paraları platformlarında alım satım için kullanılabilir hale getirmekten başka seçeneği kalmadı. SHIB şu anda Coinbase, Kraken, KuCoin, Crypto com, Binance ve ötekiler dahil olmak suretiyle 100’den fazla borsada listeleniyor.