Apple, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine: tüm ürün satışları duraklatıldı, RT ve Sputnik News uygulamaları kaldırıldı

Medyaya yaptığı açıklamada Apple, Rus işgalinden derin endişe duyduğunu ve şiddet sonucu acı çeken herkesin yanında olduğunu söyledi. Apple, insani çabaları desteklediğini ve yardım sağladığını söyledi.

Apple ayrıca tüm ürün satışlarını durdurduğunu ve Rusya satış kanalına ihracatı durdurduğunu da doğruladı. Ayrıca, Rusya dışındaki tüm App Store bölgelerinde RT News ve Sputnik News için Rus devlet medya uygulamalarını da çekti.

Apple ayrıca yerel yetkililerle işbirliği içinde Ukrayna’da canlı trafik ve olay raporlamayı devre dışı bırakma konusunda Google’ın liderliğini takip etti .

Apple, ürünlerini bölgeden çekerek ve devlet destekli Rus haber medyasının yayılmasını sınırlayarak Ukrayna ile dayanışma gösteren diğer birçok şirkete katılıyor.

Açıklamada Apple, eylemleri konusunda ilgili hükümetlerle iletişim halinde olduğunu ve Rusya’ya yönelik yaklaşımını değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Ukrayna bakanı Mykhailo Fedorov daha önce Apple’a Rusya’da ürün satışlarını durdurması ve App Store erişimini engellemesi çağrısında bulunmuştu. Şirket tüm ürün satışlarını durdurmuş olsa da, Rusya’daki App Store hizmet vermeye devam ediyor. Sputnik ve RT News uygulamaları da Rus App Store’da mevcut olmaya devam ediyor.

İşte Apple’ın tam açıklaması: