Son yılların en önemli olaylarının başında şüphesiz ki Kripto para varlıkları gelir. Birçok güvenlik açığıyla çok büyük parasal vurgunlarında yapıldığı elektronik para borsasında bir hırsızlık vakası haberi daha geldi. LCX olarak bilinen bir Kripto para borsasında yaklaşık 6.8 milyon doların kişilerin hesaplarından alındığı açıklandı.

Bu İlk Vaka Değil 

Kripto paraların alınıp satıldığı birçok borsanın varlığı biliniyor. Kaynağı belli olmayan ve tek bir yere bağlı bir varlık oluşturmayan Kripto paralarla ilgili her geçen gün yeni bir soygun haberi de gelmeye devam ediyor. Liechtenstein alt yapılı Kripto para borsasında yatırımcıların yaklaşık olarak 6.8 milyon dolar değerinde Kripto para varlıklarının ele geçirildiği açıklandı.

Yatırımcıların sıcak cüzdan denen elektronik paraların çevrilebildiği bölümden hackerlar tarafından çalındığı belirlendi. Kripto para borsasında bilinen birçok güvenlik açığının olduğu aşikardır. Bu durumu fırsat bilen hackerlarda dönem dönem yatırımcıların elektronik paralarını vurgun yaparak ortadan kaybolmaya başlamıştı. En son gelen haberde ise LCX borsasında oluşan sıcak cüzdan hırsızlığını bildirdi. Hırsızlığın blok zincirler tarafından fark edildiği belirtildi. Tek bir noktadan işlem görmeyen Kripto para borsaları bu durumdan dolayı güvenlik açıklarıyla yeni bir hedef halinde olmaktan kurtulamıyor.

Güvenlik Açığı En Büyük Problem

Tek bir merkezden komut almayan Kripto borsaları bu yönüyle birçok ülkenin ön yargı ile yaklaşmasına neden oluyor. Ülkelerin kontrolü dışında gerçekleşen bu sistemin açığını yakalayan ve bazı zamanlarda yüz milyon dolar gibi tutarların hırsızlar tarafından çalışmasına engel olunamıyor. Gün geçtikçe artan hacker saldırılarından yara alan Kripto para borsalarında en son LCX temelli olan borsadan çalınan tutarın 6.8 milyon dolar olması yatırımcıları da korkutmaya yetti.

Güvenlik zaafiyetinden kaynaklanan bu siber saldırıların yatırımcıları mağdur ettiği de bilinen bir gerçektir. Kripto varlıkların yer aldığı borsalarda meydana gelen hırsızlık olaylarında sadece geçen yıl 10 milyar dolar gibi yüklü bir miktarın saldırılar sonucunda çalındığı ifade edildi. Liechtenstein alt yapısında oluşan LCX borsasında gerçekleşen vurgundan ötürü mağdurlara nasıl bir çözüm bulunacağı ise merak konusudur.