Siber saldırılar her zaman gündeme gelen konulardır. Dijital dünya çok sık olarak siber saldırılarla karşılaşır. Bunun nedeni dijitalliğin iş dünyasında ve hayatın her alanında her geçen gün daha çok yer kaplamasıdır. Bu durum hackerları ve bazı şirket ve firmaların bilgilerini almak isteyen siber saldırganları harekete geçirdi. Saldırganlar herhangi bir sistemdeki bir açığı hemen fark ediyor ve bunu değerlendirerek sistemdeki bilgileri sızdırmaya çalışıyor. Iphone son zamanlarda bu saldırılara hedef olan markalardan birisi. Onun karşı karşıya kaldığı saldırının ismi ise NoReboot

NoReboot Saldırısı Nedir?

NoReboot saldırısı iPhone’daki iOs kodlarına yapılan bir Objective C saldırısı olarak tanımlanabilir. Kodlardaki açığı yakalayan hackerlar, iPhone kullanıcıları telefonunu kapattıktan sonra onları izleyebilir. Şöyle ki telefonu u kapatmak isteyen bir iPhone kullanıcısını güç tuşuna basarak telefonunu kapatır. Ama tamamen kapanmış görünen ve herhangi bir iz ya da işaret görülmeyen telefon aslında kapanmamıştır. Bir hacker da telefon sahibini kapandıktan sonra da bir kamera yardımıyla takip edebilir. Yani her yaptığını kameradan izleyebilir. Üstelik telefondaki bütün bilgilere ulaşabilir ve bu sayede kullanıcının telefonuna istediği şekilde müdahale edebilir. NoReboot saldırısı bu açıdan bakıldığında çok tehlikelidir ve kullanıcı açısından büyük zararlar içerir. Bu yüzden NoReboot saldırısı bütün iPhone kullanıcılarını ilgilendirir.

Sorun Nasıl Çözülecek?

NoReboot saldırısı hakkında artık hemen herkes bilgi sahibi. Belirli bir süre kullanıcı hiç farkında olmadan hem izlenebiliyor hem de telefonundaki bütün bilgilere ulaşılabiliyor. Bu saldırı ilk fark edildiği andan sonra konu hakkında Apple şirketine bir rapor gönderildi. Bir sosyal güvenlik saldırısı olarak kabul edilen saldırı konusunda Apple‘ın ne gibi bir önlem alabileceği henüz bilinmiyor. Apple yetkilileri henüz bu konuda bir açıklama yapmasa da konu ile ilgili çalışmaların başladığı tahmin ediliyor. Özellikle bilgileri gizlenmesi gereken ya da güvenlik açısından önem taşıyan bir görev yapan kullanıcılar açısından bu problem çok büyük sorunlara yol açabilir. Kullanıcı izlendiği zamanın hiç farkında olmadan hayatına devam ediyor ve telefonu tekrar açarak hiç bir şey anlamadan kullanmaya devam edebiliyor. Şimdi herkes Apple’ın bu konuda nasıl bir çözüm getireceğini merak ediyor.