Teknolojik aletler hayatın her alanında insanlara yardımcı olurken aslında en büyük tehdit olan siber suçları da maalesef ki beraberinde getiriyor. Günün çoğunu telefon veya bilgisayar başında geçirenler ise siber saldırıya daha da açık konumda yer alıyorlar. Son yapılan araştırmalara göre casus yazılım kullanarak işlenen suçlar yıl içinde yarı yarıya artmış durumdadır.

Peki, Teknolojik Aletlerinizde Casus Yazılım Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Teknolojik gelişmeler ilerledikçe farklı hırsızlık ve dolandırıcılık yolları da ortaya çıkmakta ve bir sürü vatandaş mağdur olmaktadır. Kimi zaman çekilişten hediye kazandığınızı ve linke tıklamanız gerektiğini söyleyerek kimi zaman da önünüze çıkan onay ver butonunu önemsemeyerek casus yazılımların telefonunuza, tabletinize veya bilgisayarınıza sızmasına izin vermiş bulunursunuz. Casus yazılımlar sayesinde hırsızlar, kişisel verilerinize, banka hesaplarınıza veya şirket sırlarınıza kolaylıkla ulaşabilirler. Adınıza işlem yapabilir ya da kredi çekebilirler. Daha kötüsü işledikleri suçu sizin üzerinize yıkabilirler. Eğer telefonunuzun, tabletinizin ya da bilgisayarınızın şarjı olduğu halde sık sık kendiliğinden kapanıyorsa, kullanmadığınız halde şarj yüzdesi hemen sıfırlanıyorsa cihazınıza casus yazılım yüklenmiş olabilir. Teknolojik aletlerinize siz indirmediğiniz halde uygulamalar indirilmiş olduğunu fark ediyorsanız  bu da cihazınıza birileri tarafından casus yazılım yüklenmiş olabileceğinin bir göstergesidir.

Casus Yazılımlardan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Casus yazılımlardan korunmak için bilmediğiniz linklere ve reklam sayfalarına tıklamamanız gerekir. İnternette gezinirken yaptığınız her işlemi dikkatlice okumanız hayati önem taşımaktadır. Özellikle onay verme işlemlerinden önce ne için onay verdiğinizi bildiğinizden emin olmalısınız. Teknolojik aletlerinizde yer alan uygulamaları rutin olarak kontrol edebilir, güncelleyebilir ve temizleyebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız uygulamaları yüklerken ne tür izinler verdiğinize dikkat etmelisiniz. Kişi listenizi, kameranızı, mikrofonunuzu ve konumuzu kullanan uygulamaları indirmeden önce güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Uygulamalara verdiğiniz izinleri uygulamayı indirdikten sonra da ayarlar bölümünden değiştirebilirsiniz. Son olarak da göndereni belli olmayan ya da resmi kurum adı kullanarak sizden kişisel bilgilerinizi vermenizi ve para yatırmanız gerektiğini söyleyen mesajlara itibar etmemelisiniz. Bu tür mesajların tek amacı sizi maddi olarak mağdur etmektir.