En aktif kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi olan Twitter, yeni bir politika yayınladı. Yeni politikaya göre artık kullanıcıların rızası olmadan hiçbir şekilde kişilerin görüntüleri paylaşılmayacak. Görüntülerin paylaşılmasına yakın bir zamanda yasak gelmesi bekleniyor. Görüntüleri paylaşmaya devam eden kişiler hakkında hukuki süreç başlayacak.

Twitter platformu kişilerinin gizliliğini ve güvenliğini sağlama almak amacıyla bilgi politikalarında değişiklere gitti. Uygulama politikasını kişilerin diğer kişilerin görüntülerini izni olmadan paylaşılmasını tamamen yasakladı. Böylelikle politikasını genişletmiş oldu. Bu yapılan yeni hamleyle beraber gizlilik ilkelerini genişletmiş ve geliştirmiş oldu. Böylelikle artık Twitter platformu daha güvenilir bir platform olma özelliğine sahip oldu.

Popüler Bireyleri İçeren Medyaların Paylaşımı Devam Edecek!

Yaklaşık 6 yıl boyunca platformda CEO görevi yürüten Jack Dorsey görevini tamamen bıraktığını medyaya bildirdi. Firmanın üst düzey teknoloji birimi sorumlusu Parag Agrawal görevi bırakan Dorsey’den sonra CEO görevini üstlendi. Platformda bu tarz olaylar olurken uygulamada bireylerin resim ve video içeriklerinin kişilerin izni olmadan paylaşılmasına yasak getirildi. Böylelikle yeni politika işleve koyulmuş oldu.

Twitter platformunun blog mesajında ‘’ Uygulamanın art niyetli kullanımı platformdaki tüm kişileri etkileyebilir, fakat bayanlar, aktivistler, muhalif olanlar, azınlık gruplarının üyeleri üzerinde orantısız düzeyde bir etkiye sahip olunabilir. Artık yeni politika uygulamasıyla birlikte kişilerin özel fotoğraflarının ve videolarının rızasız bir biçimde paylaşılması tamamen yasaklandı. Böylelikle gizlilik ilkelerimizi ve hizmetlerimizi genişletmiş olduk’’ ifadeleri mesajda yer aldı.

Bir kişi yeni oluşturulan kuralı çiğneyen bir görsel veya video rapor ettiğinde platform medyayı kontrol ederek platformdan tamamen kaldıracak ve aynı zamanda yaptırım seçeneklerini devre sokacak. Bu yaptırımların geniş kapsamlı olması bekleniyor. Uygulama öncelikli olarak arama kısımlarında görselliğin ve videonun etkinliğini düşürecek, daha sonrasında ise tamamen ortadan kaldıracak.

İstisnalar Her Zaman Vardır!

Platform yeni kurallardan etkilenmeyecek istisnai durumlara da açıklık getirdi. Firma genellikle politikacıların, popüler ünlülerin ve aynı zamanda fenomen kişilerin yer aldığı grupların diğer farklı topluluk normlarını çiğnemedikleri sürece uygulamadan hiçbir şekilde silme işleminin yapılmayacağını açıkladı.