Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay savunma sanayii hakkında açıklama gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada pek çok noktaya değinen Oktay, savunma sanayisi için yaptığı açıklamada bin beygirlik UTKU motordan bahsediyor. UTKU adı verilmiş olan motor hakkında bilgi veren Fuat Oktay, bu motorun hafif zırhlı araçlarda olduğu gibi ağır zırhlı araçlarda ve fırtına otobüslerinde de kullanılacağını açıklıyor. Tüm bunlara ek olarak elde edilmiş olan başarılara bir yenisinin daha ekleneceğini belirten Oktay, gemi, bot, uçak, helikopter, eğitim uçağı ve daha fazlasında da gelişmelerin olacağını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Hafif zırhlı muharebe araçları ve ağır zırhlı araçlar ile Fırtına Obüsleri için bin beygirlik motorumuz UTKU başarıyla çalıştırılmıştır. Savunma sanayii ihracatımızdaki TB2 ve Anka ile elde edilen başarıya gemiler, botlar, hedef uçaklar, eğitim uçağı ve helikopterler de eklenmiştir” açıklamasını yaptı.

Dijital Türkiye Çalışmaları Başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye için dijital bir dönemin başladığını belirtiyor. Dijital dönüşüm ofisi başta olmak üzere siber güvenlik, yapay zeka ve e-devlet kapısı gibi dijital işlemlere her geçen gün bir yenisinin ekleneceğini açıklıyor.

Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamaya göre, 2008 yılında kurulmuş olan e-devlet kapısının 22 kamu hizmeti ile çalışmaya başladığını günümüzde ise 829 kurum ile aktif bir şekilde hizmet vermektedir. 57 milyonu aşkın kullanıcısı ile faaliyet gösteren e-devlet dijital kamunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Yatırım Faaliyetleri Artıyor

Yatırım ofisinin gerçekleştirdiği açıklamaya göre Türkiye 2012 yılında 37 yatırım projesi gerçekleştirmiştir. Bu 37 projenin 25 tanesinin sıfırdan yatırım olduğunu bildiren Oktay, 4 tanesinin genişleme yatırımı, 8 tanesinin ise satın alma ve birleştirme yatırımı olduğunu açıklıyor. Ek olarak bu projelerle 2 bin kişiye istihdam sağlandığı açıklanırken 2021 yılında ilk on içerisinde 664 milyon dolarlık 17 yatırım projesinin oluşturulduğu belirtiliyor. Bu yatırım projelerinde Almanya, Japonya, Fransa, İspanya ve İtalya başta olmak üzere toplam 17 ülke ile işbirliği gerçekleştirildiği belirtildi.