İsrail tarafından yapılan birtakım açıklamalar arasında kendisine bağlı olan siber teknoloji ürünlerinden yararlanabilecek ülke sayısında düşüş yaşandığı belirtildi. Özellikle bu ülkeler arasında Türkiye’nin de artık yararlanamayacak olması dikkatleri üzerine çekti. Siber teknolojilerden yararlanan ülke sayısı ise yapılan bu açıklama ile birlikte 102’den 32’ye indirildi.

İsrail tarafından perşembe günü yapılan açıklamaya göre İsrail’in siber güvenlik firması tarafından satın alınan bir bilgisayarın olası siber suiistimaller oluşturmaması adına böyle bir karara varılmış. Bu kararla birlikte İsrail’den siber teknoloji satın alamayacak ülkeler arasında başta Türkiye olmak üzere Meksika, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Türkiye, İsrail’in Siber Teknolojilerini Satın Alamıyor

Kullanım koşullarına uyum sağlanmaması nedeniyle bazı ülkelerin kendisinden siber teknoloji satın alamayacağını duyuran İsrail, bu ülkelerin arasında Türkiye’nin de yer aldığını açıkladı. Verilen bu son dakika karar ile birlikte lisans iptalinin söz konusu olmadığı ve yalnızca kullanma yasağının getirildiği açıklamaları da görülen sonuçlar arasında yer alıyor.

Yakın geçmişte İsrail ile arasını düzeltmeyi başaran pek çok ülkenin Pegasus adı verilen bir yazılımla siyasi bağlantı içinde olduğu belirlendi. bu kurum telefonlara girme çabasının ortaya çıkması ile birlikte İsrail, olası siber saldırı oluşumlarını engellemek amacıyla çeşitli ülkeler ile siber teknoloji alışverişine ara vermiştir.

Türkiye’nin Bir Sonraki Hamlesi Ne Olacak?

İsrail’in aldığı karar sonucunda Türkiye’nin de yasaklanan ülkeler arasında olması, akıllara pek çok sorunun gelmesine neden oldu. Yazılım alanında birtakım aksaklıklar yaşayan ve siber teknoloji sahasında suiistimal oluşumunu engellemek isteyen İsrail, Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke ile ilişiğini kesmişti. Bu durumlar yaşanırken Türkiye’nin bir sonraki hamlesinin ne olacağı da merak konusu.

Türkiye, henüz bu konu ile alakalı bir açıklama yapmazken pek çok kişi yeni arayışlar içinde olacağını düşünmekte. İlerleyen günlerde İsrail’in yayınladığı kararla alakalı olarak açıklama yapması beklenen Türkiye, şimdilik sessiz kalmayı tercih ediyor. Bir sonraki hamlesinin ve özellikle siber teknoloji alanındaki tercihinin ne olacağı ise merak konusu.