Teknolojinin lider markalarından biri olan Apple, siber suçlara karşı hukuki yollarla savaşacaklarını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde, İsrail merkezli NSO Group adlı firmanın casus yazılım geliştirdiğini ve bu sayede telefon numarası gibi birçok gizli ve özel bilginin paylaşıldığı haberini duymuştuk. Tepkileri çeken bu haberden sonra ise Apple şirketi, bu tür siber suçlara pay bırakmayacaklarını ve bu tür casus yazılımlara karşı en sert önlemleri aldıklarını duyurdu.

NSO Group’tan Pegasus Casus Yazılımı

 Bildiğiniz üzere, kişisel bilgilerin saklanmaması ve rıza dışında yayılması bir suç. Pegasus yazılım olarak adlandırılan ünlü casus yazılım ise genellikle telefonları hedef alıyor. Hem Android hem Apple cihazlara sızabilen bu yazılım, cihazın tüm kontrolünü ele geçirebiliyor. Bu yolla da uzaktan erişim özelliğiyle kişisel verilerin casus yazılımlar tarafından görülüp paylaşılmasını mümkün kılıyor. Esasında bu yazılım bireylerin kullanımı için hazırlanmadı. Hükümetler ve onların istihbaratı için hazırlanan bu yazılım, ülkelere satılmadan önce İsrail Devleti’nin onayından geçse de kötü amaçlar için kullanılmasının önü kesilemiyor. Ünlü teknoloji şirketleri ise kendi şöhretleri ve güvenilirlikleri açısından kişisel verilerin saklanması konusunda ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat bu güvenlik duvarları zaman zaman aşılabiliyor. Dünya genelinde büyük bir sorun haline gelen siber suçlarla savaşmak için birçok şirket ve kuruluş, ellerindeki bütçenin büyük bir kısmını güvenliğe ayırıyor.

Facebook’un da Başına Gelmişti

 2018 yılında, yine casus yazılımlar tarafından Facebook güvenlik duvarı aşılmış ve Facebook kullanıcılarının kişisel bilgileri ele geçirilmişti. Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg ise bu verilerin korunamamasından dolayı özürlerini paylaşmış ve tekrarlanmaması için güvenlik seviyesini arttırdığını bildirmişti.

Apple ise kullanıcılarına konuyla detaylı bir şekilde ilgilendiklerini açıkladı. Casus yazılımlar, FORCEDENTRY denilen güvenlik açığını kullanarak Apple kullanıcılarını tuzağa düşürmeyi amaçlamışlardı. Apple’ın güvenlik biriminden de sorumlu olan Ivan Krstic, cihazların bu tür yazılımlara karşı güncellendiğini söylüyor. Olası bir siber suç durumunda ise ellerindeki tüm hukuki gücü kullanacaklarını ve dava açacaklarını, bu konuyu çok ciddiye aldıklarını ve siber suçlarla savaşacaklarını bildiriyor.