Twitter hesabı vasıtasıyla, 10 milyon Dolarlık Twitch vurgunu iddialarında bulunan fenomen Twitch yayıncısı Jahrein, ifade vermek üzere İstanbul Emniyeti’ne gidiyor. Gerçek adı Ahmet Sonuç olan Jahrein, Twitch’teki bu vurgunun arkasından kara para aklandığı iddiasında da bulunuyor. İddia ettiği vurgun ve kara para aklama olayından sonra yayınlarında Temiz Twitch kampanyası başlatan Jahrein, bilgisayar korsanlarının kredi kartları bilgilerini çalıp dolandırıcılar ile iş birliği yapan birçok Twitch yayıncısına para aktarma yoluyla para akladığını savunuyor.  

Twitch Yayıncılarının Aldığı Akıllara Zarar Veren Bağışlar

İnternet kariyerine YouTube ile başlayan ve daha sonra Twitch’te yayın yapmaya devam eden Jahrein, Twitch yayıncılarının bu dolandırıcılık olayıyla alakalı para kazanma şekli ve aldıkları akıllara zarar veren miktardaki bağışları anlatan bir belge yayınlıyor. Bu dolandırıcılık şebekesi, Twitch üzerinden bağış için oluşturulmuş Bit satın alıyor. İşbirlikçi yayıncılar, bu çalıntı kredi kartlarından kendilerine gönderilen 10 milyon Dolar’dan komisyonlarını alıyor ve kalan miktarı dolandırıcıların kripto hesaplarına yatırıyor. Çoğu Twitch yayıncısı, Jahrein’in öncüsü olduğu Temiz Twitch kampanyasının ardından hesaplarını kapatıyor.

Jahrein’e Siber Polis Daveti

Jahrein’in yayınladığı ve sosyal medyayı karıştıran belge, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in iddiaları TBMM gündemine taşımasına neden oluyor. Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunulmak üzere bir önerge hazırlıyor ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı oldukça kapsamlı bir soruşturma başlatıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan araştırma talimatı alan İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Jahrein’i, bu konuda siber polisi bilgilendirmesi için Emniyet’e çağırıyor. Jahrein, ifade için Emniyet’e çağrılması konusunda Twitter hesabından, dosyaları ortaya kendisinin çıkartmadığını, erişimi nedeniyle daha çok insana ulaşmasını sağladığı için ifadeye çağrıldığını ve yanlış anlaşılma olmaması gerektiğini söylüyor.  

Twitch Abonesi Olmayan da Dolandırıldı

Jahrein, bu bitlerle 2.500 Dolarlık bir işlem yapıldığını belirtiyor. Jaherin’e göre Twitch, bu olayı biliyor çünkü sızan belgelerde bu bilgi de bulunuyor. Başkalarının kredi kart bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, Twitch’de aboneliği olmayanların bile kredi kartından para çekiyor. Twitch mağdurlarından olan Didem Akay, sosyal medya hesabından Twitch aboneliği olmadığı halde kredi kartından 10 bin TL para çekildiğini ve üstelik para çekim onayına da başvurulmadığını söylüyor.