Mersin ilinde sosyal medya üzerinden dolandırıcılık yapan bir grup polisler tarafından tespit edildi. Uzun süre yapılan izlemeler sonucunda polis şafak vaktinde düzenlediği operasyon ile dolandırıcılara baskın yaptı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Birimi’nde yer alan 100 polis şüphelilerin adreslerini belirledikten sonra baskına geçti. 20 adrese baskın düzenleyen polisler şüphelileri göz altına aldı. Sorgulanmak üzere emniyet birimleri tarafından şüpheliler emniyete götürüldü. Şüphelilerin yaptığı sorgulama işlemlerinin hala sürdüğü öğrenildi. Emniyete götürülen kişilerin hesaplarının hareketliliği gibi tüm detaylar polisler tarafından incelendi. Yapılan incelemeler sonucunda kişilerin sorgulamaları şekillendirildi. Adreslere yapılan baskınlar esnasında çeşitli aramalar sonucunda suçları kanıtlayacak bazı materyaller ortaya çıktı.

Mersin’de Dolandırıcılık Operasyonu: 15 Kişi Gözaltında

Mersin’de yapılan operasyon sonucunda 15 kişi gözaltına alınmıştı. Dolandırıcılar kişilerin sosyal medya hesaplarını çalarak yatırım vaatlerinde bulunma, danışmanlık yapma, sanal para alma gibi yöntemlerle dolandırıcılık işlemleri yaptığı iddia edilmekteydi. Yapılan iddialara ve suç duyurularına ithafen polis birimleri gerçekleştirdikleri operasyonlar sonucunda 15 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan operasyonların ana sebebinden birini son zamanlarda Mersin’de artmış olan sosyal medya dolandırıcılığı şikayetleri oluşturdu. Gözaltına alınan 15 kişi sorgulanırken suç aleti niteliğinde olan pek çok telefon ve malzemeye el koyuldu. Daha önceden takibe alınan kişiler 8 aylık titiz bir çalışma sonucunda şafak operasyonu ile tutuklandı.

Mersin’de Artan Dolandırıcılık Sonucu Polisler Uyardı

Mersin’de son günlerde sosyal medya üzerinden artan dolandırıcılık nedeniyle şikayet sayıları artmaya başladı. Yapılan incelemeler sonucunda polisler sanal ve para iş bulma bahanesi ile pek çok kişinin dolandırıldığını fark etti. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen onay ile polis birimleri takibe almış olduğu kişileri yaptığı operasyon ile tutukladı. Şüpheli olan kişilere yönelik yapılan araştırmalar sonucunda hesap hareketliliklerinin 3 milyon lira olduğu tespit edildi. Hala araştırma ve sorgulama işlemleri süren şüphelilerin başka kolları olduğuna dair iddialar ortaya atıldı. Polisler tarafından halk ise uyarıldı. Sosyal medya üzerinden gelen yatırım danışmanlığı mesajlarına inanılmaması gerektiğine dair halk uyarıldı. Polis tarafından yürütülen soruşturma hala devam ediyor.