Bilgisayar kullanmayı bilmeyen bir kişi nasıl Beyaz Saray’ın bilgilerine ulaşabilir? İnternet ortamında bilgilerimiz gerçekten güvende mi? Sosyal mühendisin atası olarak adlandırılan Guccifer’in nasıl bir hayatı var ve nasıl tüm bunları başardı, hepsini inceliyoruz…

Hackerlik toplum içerisinde bilinen ve kabul edilen bir meziyet olmaktadır. Bazı kişiler hayatta amaçlarına ulaşabilmek için okul okuyup yatırım yaparken bazıları da sadece birkaç tıkla birlikte amaçlarına ulaşmaktadır. İşini birkaç tık ile halledenler arasında bulunan Marcel Lazar Leher, Guccifer Olayı ’nın mimarı olarak bilinmektedir.

Kod adı olarak Guccifer olarak bilinen Marcel Lazar Leher, Rumen bir anne ve Macar bir baba tarafından 1972 senesinde Romanya’da Arad şehrine bağlı Sambateni köyünde hayata geldi. Guccifer yani Marcel Lazar Leher, aldığı bu takma adı dünyaca ünlü Gucci markası ile birlikte Lucifer kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

ABD Başkanını Hackleyen Guccifer Kimdir?

Marcel Lazar Leher bilindiği kadarıyla kalıcı bir mesleği bulunmuyor ve bu kişi geçimini ise günlük işlerden sağlayan bir köylü olarak bilinmektedir. Marcel Lazar Leher Alexandra adında bir kızı var ve Gabriella adında bir kadın ile evli olmaktadır. Marcel Lazar Leher herhangi bir kodlama veya yazılım eğitimi almadı hatta lise eğitimini bile tamamlamamıştır.

Marcel Lazar Leher evlenmeden önce birçok fabrikada yevmiye ile çalışan işçiydi evlendikten sonra ise boya satıcılığı, taksi şoförlüğü yaptığı bilinmektedir. Yani kısacası Marcel Lazar Leher ailesini geçinmek isteyen bir kişi aynı zamanda paraya ve maddiyata önem vermeyen biri olarak çevresi tarafından bilinmektedir.

Guccifer Çok Meraklı Olarak Biliniyor

Marcel Lazar Leher eşinin verdiği bilgilere göre olağanüstü bir bilgisayar bilgisine sahip değil ve eşine göre sosyal medya platformu ile haber sitesi dışında girdiği bir site olmadığını da beliriyor. Marcel, bilindiği üzere konuşkan ve huysuz biri aynı zamanda çok meraklı bir kişiliği bulunuyor. Marcel ilk hackerlik deneyimi konusunda Romanya’da bulunan magazin ünlüsü ve birkaç futbolcuya ait bir sosyal medya hesabının güvenlik soruları ile hesapları ele geçirerek yazışmaları sosyal medya ile paylaşmaya başladı.

Marcel Lazar Leher Nasıl Hackerliğe Başladı?

Marcel Lazar Leher hiçbir yazılım bilgisine sahip olmayan biri bu sebeple bu işi sadece sosyal mühendislik ile beceriyor. Marcel’in ifadelerine göre Amerika’da ve dünyada önemli siyasi isimlerinden biri olan kişinin mail adresinin güvenlik sorusu konusunda okuduğu okulun ilkokul adı olduğunu belirtti ve diğer güvenlik sorusunun da en sevdiği öğretmeninin adı olduğunu belirtti.

Sosyal medya üzerinde bu kişileri araştırarak bulması sadece bir gününü aldığını ve amacının sadece cezalandırmak olduğunu belirtti. Bununla birlikte Marcel, Romanya’da bulunan ünlülere ait olan birkaç yazışmayı da ifşa etmeyi başaran Marcel bir hapis cezası da almış durumda.

Cezalandırmayı Misyon Edindi

Marcel Lazar Leher bir kez hackerlik yoluna girince insanların Yahoo, Gmail, AOL gibi servisleri dikkatsiz bir şekilde kullandığını belirtti. Bu kişileri cezalandırmayı kendine misyon edinen Marcel kendi akrabalarının da e-posta hesaplarını ele geçirdi ve birçok belgeyi sosyal medyada paylaştı.

Marcel Lazar Leher bakıldığı zaman kahraman olmak isteyen bir karakter ve adını tüm dünyaya duyurmak isteyerek bunu başardı. 2013 senesinde ABD Genelkurmay Eski Başkanı ile birlikte Dışişleri Bakanı olan Colin Powell’a ait olan hesaplarının da ele geçirdiğini ve bu kadar önemli bir kişinin şifresinin büyükannesinin adı olduğunu belirtti. Bu kişinin büyükannesine düşkünlüğü ise sosyal medya hesaplarını takip ederek Wikipedia üzerinden keşfettiğini söyledi.

Guccifer’in Sıradaki Hedefi Kim?

Marcel bir sonraki hedefi için Romanya’nın ünlü diplomatını hedef altı ve birtakım konuşmaları ifşa etti. Bu olaydan sonra Marcel kendini de ifşa etti ve Rumen güvenlik güçleri tarafından evine baskın yapıldı. Evinde sadece Samsung orta halli bir telefon ile basit bir bilgisayar çıktı bunun dışında ele geçirdiği hesapların bazı bilgilerinin dosyası bulundu.

Marcel Lazar Leher sonrasında ABD sınırları içerisinde yargılanmak istediğini belirtti ve mahkeme karşısında dürüst bir şekilde paylaştı. Rusya ve Çin’den kendisine maddi ve siyasi bir teklif geldi fakat red ettiğini belirtti. Marcel Lazar Leher amacının sadece ün kazanmak olduğunu ve cezalandırmak istediğini belirtti. En sonunda ise işlediği siber suçlardan 52 ay hapis cezasına çarptırıldı.