Siber güvenlik uygulamaları bilgisayarların, mobil cihazların, sunucuların, elektronik sistemlerin, ağların ve tüm teknolojik verilerin kötü amaçlı saldırılardan koruma uygulaması olmaktadır. Aynı zamanda siber güvenlik uygulamaları bilgi teknolojisi mühendisliği ve elektronik bilgi güvenliği olmaktadır. Siber güvenlik hakkında,

 • Siber güvenlik, sistemleri, programları, ağları gibi birçok internet üzerindeki durumu dijital saldırılardan korumak için etkili korumalardır.
 • Siber saldırılar genellikle hassas bilgilere erişmeyi, imha etmeyi, değiştirmeyi, kullanıcılardan para çekmeyi veya iş süreçlerini kesintiye uğratmaktır.
 • Başarılı bir siber güvenlik sağlandığı zaman ağlarda, bilgisayarlarda veya güvende tutmak istediği verilerde yayılan birden fazla koruma katmanına sahip olmaktadır.
 • Siber güvenlik nedir, ne iş yapar konusunda siber güvenlik organizasyonları ile birlikte teknoloji, siber saldırılara karşı etkili bir savunma oluşturur.

Siber Güvenlik Nedir

Siber güvenlik, günümüzün teknoloji dünyasında kullanılan gelişmiş güvenlik uygulamasıdır. Siber güvenlik nedir konusunda bireysel düzeyde yapılan bir siber güvenlik saldırısı kimlik hırsızlarından, firmaların sistem bilgilerinden, müşteri bilgileri gibi birçok olumsuz durumdan kurtulmak için siber güvenlik yapılır.

Siber Güvenlik Kavramları

Siber güvenlik alanında yapılan pek çok uygulama bulunur. Yapılan işlemler firmadan firmaya göre değişse de bilinen ve uygulanan siber güvenlik kavramları şu şekilde olmaktadır,

 • Ağ güvenliği, fırsatçı olan kötü amaçlı yazılımlar, hedefli saldırganlar fark etmeden bilgisayar veya cihazların davetsiz misafirlerden korunması işlemidir.
 • Uygulama güvenliği, cihaz ve yazılımların, tehdit gibi durumlardan etkilenmemesi için yapılan işlemlerdir. Başarılı bir güvenlik için sağlanan bu işlem yabancı kişilerin verilere erişmemesi için tasarlanmıştır.
 • Bilgi güvenliği konusunda hem aktarma hem de depolama sırasında verilerin gizliliği ve bütünlüğü korunur.
 • İş sürekliliği ve olağanüstü durum kurtarma konusunda bir kuruluşun siber güvenlik olayı, veri kaybına sebep olan başka bir olaya nasıl yanıt verdiğine odaklanır. İş sürekliliğinin sağlıklı bir şekilde sağlanması için yapılır.
 • Ön görülemeyen siber güvenlik faktörleri yapılır ve iyi güvenlik uygulamalarına uyan kişiler bilgisayarlarında USB cihazlarına gibi pek çok cihazın güvenliği de sağlanır.

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır

Siber güvenliğin sağlanması konusunda işletme sahibi olan veya internet üzerinde var olan herhangi bir firma, şirket veya şahısların güvenliğini sağlaması önemlidir. Siber güvenlik nasıl sağlanır konusunda firmaların izleyebileceği yollar bulunur. Kişiler siber koruma yöntemlerini sağlayarak güvenliklerini sağlayabilirler. Siber güvenlik nasıl sağlanır konusunda,

 • Anti virüs yazılımı çalıştırabilir ve sistem üzerine virüs girmemesi için bilgisayar gibi cihazlarını korunmasını sağlar.
 • Çalışmalarını ve işlemlerinin birçoğunu bilgisayar üzerinde yapan kişiler düzenli aralıklarla birlikte verilerini yedekleyebilirler. Eğer bilgisayar arızaları konusunda bilgiler farklı bir yere depolanmazsa kişiler birçok sorun yaşayabilir. Bu noktada siber güvenlik sistemleri içerisinde işlem yapan kişilerin verilerinin yedeklenmesi önemlidir.
 • Güvenlik duvarı, erişilen bilgisayardan gelen, onaylanmayan bir internet trafiğini önleyen yazılımlar arasında bulunuyor. Bu uygulamalar düzen bir şekilde yapılığında bilgisayar ağına yapılan saldırılar önlenebilir.

Siber Güvenlik Şirketleri

Siber güvenlik şirketleri ile birlikte firmaların korunması önemli olmaktadır. Siber güvenlik şirketleri ile birlikte firmalar bu şirketlerle beraber çalıştıkları zaman yabancı internet yazılımları, korsanlardan korunurlar. Siber güvenlik şirketlerinin sağladığı avantajlar şu şekildedir,

 • Siber güvenlik, teknolojinin geliştiği bu dönemde kötü amaçlı yazılımlardan firmaları korur.
 • Ağ ve bilişim alt yapılı tüm teknolojilerde meydana gelen koruma sistemlerinde kullanılan siber güvenlik, aynı zamanda reel hayatta yaşanacak olumsuzluklardan korur ve sanal hayatta da bu güvenliği sağlama ihtiyacı duyar.
 • Veriler, bireylerin ve kurumların sanal ortamlarda sahip olduğu bilgilerdir bu bilgiler firmaların sahip olduğu en önemli varlıklar arasında yer alıyor. Bu bilgilerin çalınmaması konusunda siber güvenlik şirketleri hizmet sağlıyor.