Siber güvenlik şirketleri internete bağlı olan sistemleri korumak için görev alan şirketlerdir. Ağlar, bilgisayarları, yazılımları ve verileri koruyabilir, bununla birlikte yetkisiz erişim sağlamak, verileri değiştirmek, yok etmek veya parayı gasp etmek için siber saldırılar oldukça fazla olmaktadır. Kimlik avı, sosyal mühendislik, kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı gibi birçok yazılım siber saldırı türlerinden bazılarıdır.

Siber güvenlik, kuruluşların ve bireylerin verilerini ve sistemlerini yetkisiz erişimden korumalarına yardımcı olur. Dünyanın en iyi siber güvenlik şirketleri ile kişiler bu sebeple siber güvenlik firmalar ile birlikte anlaşarak kendi güvenliklerini internet üzerinde sağlamaktadır. Siber güvenlik şirketlerinin sunduğu hizmetler,

 • Siber güvenlik sadece verileri ve sistemleri korumaz aynı zamanda artan verimlilik imkânı ile birlikte müşteri güveni kazanma konusunda yardımcıdır.
 • Müşterileri koruma, yani müşterilerin, ziyaretçilerinin bilgilerini koruma işlemi web sitelerinin çökme olasılığını azaltma konusunda fayda sağlar.
 • Sitelerin uzun ömürlü olarak son performansta çalışmasına olanak sağlar.

Dünyanın En Büyük Siber Güvenlik Şirketleri

Siber güvenlik sistemleri şirket ve hükümetler için önemli endişe kaynağı olmaktadır. Siber saldırılar hem firmalara hem de hükümete milyarlarca dolar para kaybettirmektedir. Özellikle son yıllarda meydana gelen korsan saldırıları ile beraber siber güvenlik pazarı piyasada büyük bir sektör haline geldi. Dünyanın en büyük siber güvenlik şirketleri konusunda,

 • Yapılan analizlere göre siber güvenlik piyasasında en büyük payı dört şirket alır bu şirketler İngiliz Deloitte ile Ernst & Young olmaktadır. Amerikan Price Water House Coopers yine ikinci en popüler şirketler arasında. İsveçli olan KPMG şirketi dünyanın en büyük üçüncü siber güvenlik danışmanlık şirketleridir.
 • Bununla beraber 2,8 milyarlık geliri ile birlikte Deloitte firması 2015 senesinden beri siber güvenlik alanında hızla büyüyor.
 • İngiliz firması olan Ernst & Young ise 2,3 milyar dolarlık geliri ile beraber sürekli olarak büyüyen firmalar arasında bulunur.
 • Amerikan PwC şirketi 1,9 milyar doların üstünde geliri ile beraber 2016 sonlarından beri firmaları koruyor ve Borsadaki siber güvenlik şirketleri arasında önde olan firmalardan.
 • Open Windows Identity firması, 8,2’lik bir büyüme ile beraber Deloitte ile arasında büyük bir makas bulunuyor.
 • Dört büyük firmanın artından gelen IBM firması yine dünyanın büyük siber güvenlik firmaları arasında.

Türkiye Siber Güvenlik Şirketleri

Türkiye İHA ve SİHA ile birlikte yerli ve milli olarak siber güvenlikte bazı örneklere sahip olmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber dijital dünyanın tehditleri artıyor. Teknolojinin hızlı gelişimi ile beraber meydana gelen siber saldırılar yüzünden siber güvenlik firmaları kuruldu. Türkiye siber güvenlik şirketleri bu noktada internette güvenliği sağlamak amacı ile hizmet veriyor. Türk asılı olan siber güvenlik şirketleri şu şekildedir,

 • İntel Probe, Siber Tehdit İstihbaratı siber güvenlik konusunda Türk asılı bir şirket olmaktadır. Kurulduğu günden beri 10’dan fazla bilindik firmanın referansı oldu.
 • Barikat Siber Güvenlik firması, 2008 senesinde kurulan ve siber güvenlik alanında hizmet veren firma oldur. Amsterdam’da da şirketleri bulunan Barikat Siber Güvenlik firması birçok hizmeti bünyesinde barındırıyor.
 • UITSEC Teknoloji A.Ş. firması, 2002 senesinden beri siber güvenlikle alakalı çözümler üretmektedir. Aynı zamanda bir AR-GE merkezi bulunuyor ve böylece Türkiye’de siber güvenlik konusunda başı çekmektedir.
 • İnnovera firması 2007 senesinde kurulmuştur bununla birlikte banka gibi birçok firma başta olmak üzere 200 üzerinde hizmet sunulmaktadır.
 • En iyi siber güvenlik şirketleri arasında bulunan Itsecuriy firması 2014 senesinde kurulmuş ve siber güvenlik alanında etkin bir şekilde rol oynayan bir firmadır.