Casus yazılımlar kişilerin önemli ve kişisel bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan programlardır. Dünyada bir sürü farklı çeşidi olan bu yazılımlara yeni bir yazılım daha eklendi.

Merkezi İsrail olan NSO adlı şirketin ürettiği yazılım, Fas istihbarat servislerini dinlemek amacıyla kullanıldığı tamin edilmekte. Bu yazılım Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un telefonunu ve telefon numarasını değiştirmesine neden oldu.

Macron’a Pegasus kondu

Fransız basınındaki yazılanlara göre, uluslararası gazeteciler konsorsiyumu Forbidden Stories’in, Macron’un telefon numaralarının Pegasus adlı yazılımın hedeflerinden biri olduğunu açıklamasından sonra Fransa savunma ve ulusal güvenlik konseyi toplandı. Alınlar kararlar üzerine Macron, Fas istihbaratının hedefinde olan telefon numarasını ve telefonunu değiştirdi.

Fas istihbarat servislerinin 2019’da Macron’un 2017’den beri kullandığı genellikle gazetecilerle konuştuğu cep telefonlarından birini Pegasus yazılımı aracılığıyla telefon numarasını bulmaya çalıştıkları tahmin edilmekte. Macron harici Fransa’da bulunan gazetecilerin ve eski başbakan Edouard Philippe’nin de aralarında bulunduğu 100’den fazla insanın telefonuna ulaşmaya çalışıldığı düşünülüyor.

Spyware Tehlikesi Gündemi Sarstı

İngiliz gazetesi olan Guardian’ın iddiasına göre 17 farklı medya kuruluşunun yürüttüğü araştırmaya göre NSO Group’un yaptığı tehlikeli bir casus yazılımın küresel çapta yaygın olduğu ve kötüye kullanıldığı ileri sürüldü.

Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere en az 10 ülkenin NSO Groupla çalıştığı tahmin ediliyor.

İddialara göre bu yazılımla birlikte bir telefonun kamerasını, ses kayıt aygıtını ve kullanıcı bilgilerinin kişinin izni olmadan ele geçirebiliyorsunuz.

Siz Pegasus adlı yazılım hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle aşağıdan paylaşabilirsiniz.