Amazon iki gün önce yaptığı açıklamada sahte yorum ve sahte satıcıları tespit ettiğini iddia eden Fakespot uygulamasını yanlış tespitlerinden dolayo Apple’a şikayet ettiğini duyurmuştu.

İnternet ortamında yapılan sahte yorumlar herkesin malumu, gerek linç grupları tarafından yapılan yersiz kötülemeler gerek ise web master forumlarında dahi ticareti dönen, para karşılığı yapılan olumlu yorumlar artık mide bulandırıcı bir hale geldi. Yemek siparişi verirken, ürün alacağımızda hatta bir filmi izleyip izlememeye karar vereceğimiz anda bile yorumlara güvenemez olduk. Bunun üzerine Fakespot adlı bir mobil uygulama sahte yorum ve incelemeleri tespit ettiği iddia edilerek piyasaya sunulmuştu.

Amazon o uygulamayı şikayet etti:

Sahte yorum ve aldatıcı satıcıları tespit ederek kullanıcılardan gizlediği iddiası ile adını duyuran Fakespot, hatalı tespitler yaptığı gerekçesi ile Amazon tarafından şikayet edildi. Fakespot uygulamasının Hatalı bilgiler sunduğu ve bu vesile ile satıcılara zarar verdiği aynı zamanda da kullanıcılar açısından güvenlik açıkları oluşturduğu da yapılan açıklamalar arasında.

Köklü e ticaret firması Amazon, uygulamanın tespitlerinin %80 oranında hatalı olduğunu ve uygulama yapısının güvenlik açıkları doğrabileceğini iddia etti.

Apple Uygulamayı Kaldırdı

Amazon’un yaklaşık bir buçuk ay süren mücadelesi sonucunda Fakespot uygulaması App Store’dan kaldırıldı. Uygulamanın yapımcısı Saoud Khalifah uygulamanın kaldırıldığını doğrularken, Apple’a yönelik de sitemlerde bulundu.