Bilgi ve İletişim Güvenliği Genelgesi önemli altyapı ve hizmet sektörlerine çözüm ortağı olan ve kilit noktalarda yer alan şirketlerin software ve hardware varlıklarını gerçek zamanlı olarak kayıt altında tutmak amacıyla 6 Temmuz 2019 Cumartesi günü, 30823 Nolu Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

2020’de şirketler, Korono Virüs Pandemisi yüzünden başta bilgi teknolojileri olmak üzere elverişli olan tüm departmanlardaki çalışanlarını evden çalışma sistemine başlatmıştır. Evden çalışma sistemi web trafiğini ve firmaların iç ağlarını oldukça hareketlendirmişti ve bu durum karşında pandemide siber saldırılar oldukça artış göstermiştir.

Hatta Korona Virüs Pandemisi esnasında ufak çaplı bir “siber güvenlik krizi” yaşandığı söylenebilir. Öyle ki; Çin Devleti hastanelere yönelik siber saldırı uyarısında bulunmuştu ve büyük turizm işletmeleri de saldırıdan nasibini almıştı. İlgili haberi aşağıda bulabilirsiniz.

BT Varlıkları Yönetiminde Yerli ve Milli Çözüm Loggle

2012’den beri yazılım ve bilişim alanında faaliyet gösteren MDP Group, geliştirdiği Loggle adlı BT varlık yönetimi yazılımı ile şirketlerin envanter yönetimini tek bir platformda toplamayı hedefliyor.

MDP Group Genel Müdürü Fatih Kökce, şu ifadeleri kullandı :

BT varlıklarının yönetimine dair alınması gereken tedbirler, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin 2020’de yayımladığı Bilgi ve İletişim Güvenliği Genelgesi kapsamında belirlenmiş durumda. Tüm kamu kuruluşlarını ve kritik altyapı sektörlerine hizmet veren işletmeleri kapsayan bu genelgede, kurumların donanım ve yazılımları için envanter yönetim aracı kullanmaları ve bu araçların raporlama özelliğinin bulunması da getirilen tedbirler arasında yer alıyor.

Yerli yazılım kullanımının ve ihracatının artmasına yönelik başarılı bir hamle gibi gözüken Loggle ile ilgili daha fazla gelişme için bizi takipte kalın.