3D ödeme internet kullanıcılarının güvenli alışveriş yapma imkanını sağlayan bir sistemdir. Bunun için yüz yüze alışverişlerde kullanıcıya sorulan şifrenin, internet ortamı üzerinde Secure sisteminin 3Dkullanılarak sağlanmasını amaçlar. Mastercard ve Visa kartın geliştirmiş olduğu güvenli sanal alış veriş ile kullanıcılar güvenli alışveriş yapmanın rahatlığını yaşar.

3D Ödeme Yöntemleri

3D ödeme yöntemlerinin güvenli olmasının nedeni yapılan alışveriş sonrası ödeme sırasında bankanın kişiye ait şifresini sormasından dolayıdır. Kredi kartı ya da banka kartının şifresini yalnızca kullanıcı bildiği için kişiye gelen kod ile doğrulaması istenir. Böylece banka, kart ile ilgili olan hareketlilikte kullanıcının bu işlemi yaptığını bilir. Günümüz teknolojinin artması ile dolandırıcılık işlemleri ve kötü amaçlı yazılımcılarda açık arayarak kişilerin özel bilgilerine sızmaya çalışıyor. Bankalar kullanıcıların kart ile yaptıkları işlemlerde sorun yaşamamaları için her türlü tedbirlerini alıyor. 3D ödeme yöntemleri ile kart kullanıcısını kötü yazılımcılardan korumak bunlardan bir tanesidir.

3D ödeme yöntemleri yapabilmek için bankanın kart sahibinin elindeki kartı, internet alışverişi için açması gerekir. Banka ATM’si ile bu işlem kolayca yapılabiliyor. Bankadan internet alışverişi için onay verilmesi için kullanıcının bildiği bir soru sorulur. Alışveriş esnasında şifreyi yalnız kart sahibi bildiği için işlemi kullanıcının yaptığı bilinir. Banka tarafından doğrulama alınır ve yapılan işlem onaylanır.

3D Ödeme Yöntemleri Sisteminin Kart Sahibine Faydaları Nelerdir?

3D Ödeme yöntemleri ile kart sahibi dolandırılma gibi sorunla karşı karşıya kalmaz. Güvenli alışverişin keyfini çıkarır. 3D Secure kart bilgilerinizi korur. Kart kullanıcısının belirlediği şifreyi korumaya alır ve ilerde yaşanılması muhtemel sorunlarla karşılaşılmaz. Güvenli alışverişin keyfini yaşarsınız. Kartın sahibinden başka kimse kartla ilgili işlem yapamaz.

3D Ödeme yöntemleri şekli ile kredi kartı ya da diğer kartlardan alışveriş yapan kişinin, kart sahibi olduğu anlaşılır. Böylece sanal mağazanın güvenlik açığı gibi algılanmasına neden olmaz. Sanal mağazanın e-ticaret işlemlerinde kötüye kullanım ibrazı gibi sorunları düşüncesi ortadan kalkmış olur. Yapılan işlemde sorulan ‘’Bunu siz mi yaptınız’’ sorusuna vereceğiniz cevap ile e-ticaret mağazası da eksi puan almamış olur.

3D Ödemeye Yöntemlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

3D Ödeme yöntemlerine başvurmak oldukça kolaydır. Bunun için yapılması gereken işlem kartını kullanmış olduğunuz bankaya başvuruda bulunmak. 3D ödeme yöntemleri kaydı yapıldıktan sonra şifrenizi unutmamak için bir yere not edin. Bununla ilgili bilgiyi müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. Bazı bankalar mesaj ile size güvenli ödeme için yönlendirebilir. Yine de emin olmak için yüz yüze banka ile görüşmenizde fayda vardır. Bazı bankalarda 3D ödeme yöntemleri özelliği zorunludur. Sizin haberiniz olmadan yapılacak işlemler için 3D ödeme yöntemleri sistemini aktif etmeniz kartınızı korumaya almanız için geçerli bir sebeptir. 3D ödeme yöntemleri hizmetinden faydalanma isteğinizi bankanızdan talep etmeniz gerekir.