Google dünyanın en çok kullanılan arama motoru olarak biliniyor. 2018 yılında AB anti tekel kullarını ihlal ettiği gerekçesiyle Google 4.34 milyar Euro’luk çok büyük bir para cezası ile karşı karşıya kalmıştı. Bu süreçten sonra geçtiğimiz yıllarda Google Avrupa’daki kullanıcılarına yönelik arama sağlayıcılarına seçme hakkı sunan bir seçme ekranı üzerine çalıştı. Bu seçim ekranı çalışması için genel işletim sisteminde değişikliğe gittiğini duyurdu. Sadece Google Avrupa kullanıcıları için alınan bu kararın ve yeni güncellemenin tüm detayları haberimizde!

Avrupa kullanıcılarına seçme hakkı!

Avrupalı kullanıcılar için Google tarafından düzenlenip hayata geçirilen seçim hakkı ekranında bir dizi değişiklik daha yapıldığı duyuruldu. Daha önceleri bu uygulamayı hayata geçiren şirketler için kullanıcıların gizliliğini ihlal ediyor şeklinde eleştirilerde bulunsa da bugün aynı uygulamayı kendisi kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Google Avrupa kullanıcıları için sunduğu bu uygulamaya ilişkin açıklamada da bulundu.

Google’nin açıklaması

Google’nin Google Avrupa kullanıcıları için yaptığı açıklama ise şu şekilde;

‘’ İnsanlara ve işletmelere seçenek sunmaya ve hizmetlerimizin esası üzerinde rekabet etmeye her zaman inandık. İnsanların Google’ı faydalı olduğu için seçtiğini biliyoruz; alternatif olmadığı için değil. Bu nedenle, onları mevcut en yararlı ürünler haline getirmek için Google Arama ve Android’e yatırım yapmaya devam edeceğiz ve Avrupa Komisyonu ile bu alanlardaki açık diyaloğu takdir ediyoruz.”