Ethereum madenciliğinin artık 4gb ve altı ekran kartları ile yapılamaması ile Ravencoin madenciliği önem kazanmaya ve 4 gb ve altından ekran kartı belleğine sahip olan kullanıcıların tercihi haline gelmeye başladı. Ravencoin’e olan ilgi artınca da insanlar Ravencoin madenciliği nasıl yapılır ? Bunu araştırmaya ve kendilerinin de yapıp yapmayacağını sormaya başladılar. Bugün gelin bu işleme ayrıntısı ile bakalım ve nasıl yapılacağını da birlikte görelim.

Ravencoin Madenciliğini Kimler Yapabilir? Karlı Mıdır?

Ravencoin madenciliğini şu anda harici bir ekran kartı bulunan bir çok kullanıcı yapabilir. Hatta bir dizüstü bilgisayarda (harici ekran kartı varsa) bile Ravencoin kazılabilir. Fakat burada önemli olan yapabilmekten çok karla yapmak. Burada kar – zarar hesabına girmeyeceğim çünkü bu elinizdeki ekran kartının modeline, adedine bunun yanında yaşadığınız bölgedeki elektrik fiyatına göre değişebilir. Bu nedenle madenciliğe başlamadan önce mutlaka gider / gelir hesabınızı kendiniz yapmalı ve böyle başlamalısınız. Başlamadan önce bir diğer aklınızda bulunması gereken nokta da kripto paralardaki oynaklık olmalı. Bildiğiniz gibi kripto paralar kısa sürelerde çok büyük değer kaybı veya kazancı sağlayabiliyor. Bu nedenle eğer Ravencoin’in de değerinin düşebileceğini her zaman göz önünde bulundurmalı ve madenciliğe başlamaya bu noktayı da göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Tabii ki bu yazının bir yatırım tavsiyesi olmadığını, tamamen bilgi vermek amaçlı yazıldığını belirteyim.

Ravencoin İçin Hangi Havuzu Kullanacağız?

Ravencoin kazabileceğiniz birden fazla havuz bulunmakta. Ben yazımda Flypool (ethermine) sitesini kullanacağım. Fakat siz bunu kullanmak zorunda değilsiniz, anlatımım tüm havuzlar için geçerli. Ben örnek olarak Flypool’u seçsem de siz, size en mantıklı ve karlı gelen havuzu seçebilirsiniz.

Ravencoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

1- Ethermine.org sitesine giriyoruz. Daha sonra üst menüde yer alan “RVN”yi seçiyoruz.

2- Açılan sayfanın sağ üstünde yer alan “Start Mining” butonuna tıklıyoruz.

3- Açılan sayfanın en altında yer alan mining araçlarından birisini indirmemiz gerekiyor burada öncelikle. Nvidia kullanıyorsanız Nvidia, Amd kullanıyorsanız Amd kısmından bir aracı indirebilirsiniz. Ben Windows’da uyarı vermeden açıldığı, güvenlik duvarı ayarı yaptırmayı gerektirmediği için Gminer adlı uygulamayı indirdim. Anlatımıma da bu uygulama üzerinden devam edeceğim.

4- Daha sonra inen .rar dosyasına sağ tıklıyoruz ve “klasöre ayıkla diyoruz.” Rar dosyası klasöre çıktıktan sonra klasöre giriyoruz.

5- Klasöre girdikten sonra burada mine_ravencoin.bat dosyasına sağ geliyoruz ve sağ tıklıyoruz. Açılan menüden “Düzenle” seçeneğini seçiyoruz.

6- Daha sonra aşama 3’de yer alan sitedeki bilgileri bu not defterine girmemiz gerekiyor. Eğer siz flypool yerine farklı bir havuz kullanıyorsanız oradaki bilgileri yazacaksınız. Burada –server kısmından sonra stratum-ravencoin.flypool.org:3333 yazıyoruz burada ilk kısım server ismimiz 3333 ise port numarası. Dediğim gibi eğer siz farklı bir havuz kullanıyorsanız onun server adresini ve port numarasını yazınız. –user kısmına ise Ravencoin cüzdan adresinizi yazıyorsunuz. Son olarak not defterinin son satırınca yer alan “pause” yazısını siliyorsunuz. Bunları yaptıktan sonra dosyayı kaydediyoruz.

7- Daha sonra kaydettiğimiz mine_ravencoin.bat dosyasını çift tıklayarak çalıştırıyoruz. Artık sistemimiz kazım yapmaya başladı.

Kazdığım Ravenleri Nasıl Görebilirim?

Bunun için https://ravencoin.flypool.org/ adresine (eğer farklı bir havuz kullandıysanız onun sitesine) gidiyorsunuz. Aşağıda yer alan Ravencoin Miner Address kısmına cüzdan adresinizi yazıyorsunuz ve yanındaki arama butonuna tıklıyorsunuz.

Burada karşınıza ayrıntılı olarak istatistik paneliniz çıkıyor. Peki burada hangi sayı bize ne anlatıyor?

Workers Active / Inactive: Kaç tane aktif bilgisayarınız (veya mining sisteminiz) olduğunu ve çalışır vaziyette olduğunu gösteriyor.

Immature Balance: Kesinleşmemiş bakiyenizi gösteriyor.

Unpaid Balance: Kesinleşmiş bakiyenizi yani ne kadar Ravencoin sahibi olduğunuzu gösteriyor.

Estimated Earnings: Burada ortalama hasrate oranınıza göre günde kaç adet Ravencoin kazabileceğinizi gösteriyor.

Hasrate kısmında ise anlık olarak ve ortalama olarak ne kadar Ravencoin kazdığınızı görebilirsiniz.

Kazdığım Ravenleri Nasıl Çekerim?

Çekmek için sizin elle bir müdahale yapmanıza gerek yok varsayılan olarak 10 Raven kazdığınızda otomatik olarak cüzdanınıza Ravencoin’leriniz aktarılıyor. Eğer siz 10 tane oldukça aktarılmasını istemiyorsanız yine aynı sayfada yer alan “Settings” kısmına glip buradan “Payment threshold in RVN” kısmına kaç coin biriktikçe hesabınıza geçmesini istiyorsanız bunu belirleyebilirsiniz. Sistem hesabınıza yatırmak için en az 10 Raven gerektiriyor. Yani en az 10 Raven kazmadan hesabınıza çekim yapamazsınız.

Dikkat

  • Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir.
  • Bu tür yazılımların ne kadar güvenli olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır. İçlerinde zararlı yazılım olabilir.
  • Sisteminizdeki donanımların yorulacağını, elektrik tüketiminizin artacağını göz önünde bulundurarak kar / zarar hesabınızı iyi yapmalısınız. Aksi halde kar edeyim derken zarar edebilirsiniz.