Her internet sitesi için, ana sayfa bir nevi sitenin spotu gibidir. Bu nedenle ana sayfanın doğru biçimde optimize edilmesi gerekir. OnePage SEO Nedir sorusunun yanıtı da tam olarak budur. Sitenizin ana sayfasını rastgele oluşturmak, ölümcül bir hata olabilir. İdeal ana sayfa nasıl olmalıdır? Ana sayfa oluştururken nelerin dikkate alınması gerekir? OnePage SEO konusunda ana sayfa hem görsel ve içerik anlamında zengin olmalıdır hem de kod yapısı ve sorgu sayısı ile çok ağır olmamalıdır. Tabi bu sadece kaba tabirle böyledir. Şimdi gelin A’dan Z’ye ana sayfa optimizasyon konusuna bir değinelim.

OnePage SEO Nasıl Yapılır ~ Görsel ve Düzen Konuları

1- Ana Sayfada Tam Metin Yerine Özet Göstermek

Ana sayfamız, sitemizin en çok gösterilen ve haliyle en önemli sayfasıdır. Burada göstereceğimiz yazıları, tam metin olarak göstermek gibi bir hataya düşmemeliyiz.  Bu hem daha yavaş bir yüklenme süresi anlamına gelir, hem de sitenizde gezinme oranlarının yerlerde sürünmesine sebep olur.

2- Yazılar İçin Sadece Başlık ve Görsel Göstermek

Yapılan ölümcül hatalardan biride, ana sayfada bulunan yazılar için, yalnızca başlık ve resim göstermektir. Bir önceki madde de belirttiğimiz, tam metin göstermek kadar büyük bir hatadır. Arama motorlarının ana sayfamızı incelerken, sitenin ne hakkında olduğunu anlamalarına yetecek kadar yazı özeti göstermeliyiz.

Adsense reklamlarını sitesine eklemek isteyenler için, mutlaka uyması gereke bir kuraldır aynı zamanda. Ana sayfasında sadece görsel ve başlık kullanan siteler için, Google Adsense başvurusunu ret edecektir.

Tüm yazılar için kullanmasanız bile, birkaç yazı için mutlaka özet gösterimi yapmalısınız.

3- Hizmetlerin Vurgulanması

Açılış sayfamız sitemizin en önemli ve en çok gösterilen sayfası dedik. Haliyle sunduğumuz hizmetleri bu sayfada göstermek hem sitemizin misyonunu ortaya koyacak hem de ticari beklentilerimizi karşılamaya yarayacaktır.

Hizmetler hakkında net ve hedef koyan vurgular kullanmak, açılış sayfanızın olmazsa olmazları arasındadır.

4- Bir Arama Kutusu Eklemek

Ana sayfada bir arama kutusu bulunması çok önemlidir. Kullanıcıların aradıkları içeriği en kolay yoldan bulmalarını sağlamak gerek SEO gerekse kullanıcı deneyimi açısından mutlaka yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Arama kutuları bu amaca hizmet eden önemli araçlardır.

5- İyi Bir Navigasyon Eklemek

Gerek ana menü gerekse kenar çubuğunda, kullanıcılar için kolay erişim sağlayan navigasyonlar oluşturmalısınız. Navigasyon denilince, sadece menü olarak anlaşılmamalıdır. Örneğin en çok okunan içerikleri göstermek, son yazıları belirgin biçimde göstermek gibi kolay erişim yolları eklenmelidir.

6- Ana Sayfada Görünen Başlıklarda Anahtar Kelime Kullanımı

SEO başlığımız ve yazı başlığımız birbirinden farklı olabilir. Hatta çoğu durumda bu durum fayda sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken şey, ana sayfada gösterilen yazı başlıklarının, anahtar kelimeler içermesidir. Ana sayfanız sitenizin arama motoru gibidir. Bu nedenle anahtar kelime kullanımı önemlidir.

7- Anlamsız Grafikler Kullanmak

Bazı sitelerde görürüz, açılış sayfası grafiklerle doludur, ancak hiçbir anlam ifade etmezler. Bu kesinlikle ölümcül hatalardan biridir. Ana sayfada kullanılan grafikler, anlamsız grafikler olmamalıdır. Çokça grafik göstermek yerine, can alıcı grafikler kullanarak, ziyaretçileri ilgili içeriğe yönlendirmek gerekir.

8- Ana Sayfada Çok Fazla İçerik Sunmak

Ana sayfamız sitemizin en önemli ve en çok gösterilen sayfasıdır dedik. Ancak bu giriş sayfasına tüm içeriği sığdırmak gerekir manasına gelmez. En önemli sayfanın, karmaşadan uzak ve net bir sayfa olması gerekir.

Açılış sayfasını karmaşık bir hale getirmek, siteniz için bir nevi intihar anlamı taşır.

9- Ana Sayfada Görsel Kullanımı

Yalnızca başlıklardan, ya da yazı özetlerinden oluşan bir sayfa oluşturmamak gerekir. Ana sayfada mutlaka görseller kullanmak gerekir. Kullanıcı deneyimi açısından çok önemli bir faktördür.

10- Reklam ve Yönlendirme

Bir sitenin hedefleri varsa, OnePage Seo Nasıl Yapılır konusunda, kesinlikle yönlendirmelerden kaçınmalıdır. Bu bir reklam ya da farklı bir yönlendirme olabilir. Ne olduğu hiç önemli değil. Önemli olan açılış sayfasında yönlendirme olmamasıdır.

Bir diğer konuda reklam yerleştirmektir. Açılış sayfasına gelişi güzel, rahatsız edici biçimde reklamlar yerleştirmek, ziyaretçiye sen bu siteden git demektir. Zaten onlarda durmazlar emin olun.

Bu yazıda ana sayfa nasıl oluşturulmalı konusuna değindik. Onepage Seo Nasıl yapılır konusunda ana hatlarıyla kaçınılması ve yapılması gerekenlere dikkat çekmek istedik. Sitemizin açılış sayfasını doğru biçimde oluşturmak hem kazanç hem de SEO açısından çok önemlidir.

OnePage SEO ~ Kod ve Skorlar

Yukarı kısımda bahsettiğimiz detaylar, genellikle kullanıcıya yönelik çalışmalardı. Şimdi ise arama motorları için öneri kısmına geçelim. Burada çok dikkat etmeniz gereken, en önemli konuları maddeler halinde listelemeye çalıştım. Bu konulara dikkat ederseniz OnePage SEO Nasıl yapılır konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız.

  • Google Webp görüntü formatına çok önem veriyor. Ana sayfa da ve alt sayfalarınızın tamamında Webp görüntü formatı kullanın. Bu format görüntüleri JPeg ve PNG formatlarına göre daha iyi sıkıştırıyor ve boyuttan tasarruf sağlıyor. Hızlı açılan ana sayfaları için zaten olmazsa olmazlardan.
  • Cache eklentisi kullanarak ana sayfanın SEO skorunu artırabilirsiniz. WordPress Siteler Nasıl Hızlandırılır yazımda detayları bulabilirsiniz. Ana sayfanızın 1,3 saniye altında açılması SEO açısından çok büyük bir avantajdır.
  • Yine Cache eklentileri kullanarak CSS, JS küçültme yapmalısınız ve bunları tek bir dosyadan çağrılmasını sağlamanız gerekiyor. Buda hızı etkileyen en önemli kod yapı sorunlarından biridir. Litespeed Cache ve Autoptimize eklentileri bu konuda işinizi görecektir.
  • Ana sayfanızda onlarca içerik barındırıp sayfa boyutunun artmasına neden olmayın. Bu sayfa ne kadar hafif olursa o kadar hızlı olacaktır ve SEO puanına doğrudan etki edecektir.
  • Header kodları arasında sitenin dilinin Türkçe olduğunu ve bu alanda yayın yaptığını belirten meta tag kodunu ekleyin. Bu index hızınızı artıracak ve ana sayfanızı daha değerli kılacak.
  • Tema seçimine dikkat edin ve günümüz standartlarını karşılayan mobil uyumlu bir tema tercihinde bulunun. Mobil uyumunu ekstra bir eklenti ile karşılayan temalardan mümkün olduğu kadar da uzak durun. Ayrıca sistemde kullandığınız eklenti sayısını da en aza indirin.

Ana Sayfa Optimizasyonu Sonuç

Bir web sitenin ana sayfası en değerli yapı taşıdır. Ayna sayfası yeterince iyi olmayan bir sitenin içerikleri ne kadar kaliteli olursa olsun istenilen başarıyı yakalayamaz. İşte bu nedenle OnePage SEO kesinlikle geri planda tutabileceğiniz bir konu değil.

Konuyla ilgili aklınıza takılan konuları yorum bölümünü kullanarak sormaktan çekinmeyin. Genellikle 24 saat içerisinde yorumlar yanıtlanmaktadır.