İnterneti ve arkasındaki teknolojileri araştırırken, şu terimle karşılaşmış olabilirsiniz: HTTP. HTTP veya Köprü Metni Aktarım Protokolü, web’in bel kemiğidir ve metin verilerini aktarmak için evrensel protokoldür. HTTP hakkında öğrendiğiniz web sitesi HTTP kullandığından, hiç şüpheniz olmasın.

HTTP Üzerine Kısa Bir Geçmiş

Yayınlanan ilk HTTP sürümü HTTP / 0.9’du. Tim Berners-Lee bunu 1989’da yarattı ve 1991’de HTTP / 0.9 olarak adlandırıldı. HTTP / 0.9 sınırlıydı ve sadece temel şeyleri yapabiliyordu. Bir web sayfasından başka bir şey döndüremedi ve çerezleri ve diğer modern özellikleri desteklemiyordu. 1996 yılında, HTTP / 1.0 yayınlandı ve POST istekleri gibi yeni özellikler ve bir web sayfasından başka bir şey gönderme yeteneği getirdi. Ancak bugün olduğundan hala çok uzaktaydı. HTTP / 1.1 1997’de yayınlandı ve 1999’da ve 2007’de bir kez olmak üzere iki kez revize edildi. Çerezler ve bağlantılar gibi kalıcı olan birçok önemli yeni özellik getirdi. Son olarak, 2015’te HTTP / 2 piyasaya sürüldü ve performansın artmasına izin verildi, bu da Sunucu Tarafından Gönderilen Olaylar ve aynı anda birden fazla istek gönderme yeteneği gibi şeyler yaptı. HTTP / 2 hala yenidir ve yalnızcatüm web sitelerinin yarısından biraz daha azı .

HTTP / 3: HTTP’nin en yeni sürümü

HTTP / 3 veya QUIC üzerinden HTTP, HTTP’yi çok değiştirir. HTTP, geleneksel olarak TCP, İletim Kontrol Protokolü üzerinden yapılır. Ancak TCP, internetin başlangıcında 1974’te geliştirildi. TCP ilk oluşturulduğunda, yazarları web’in büyümesini tahmin edemediler. TCP’nin modası geçmiş olması nedeniyle, TCP HTTP’yi bir süre hem hız hem de güvenlikle sınırladı. Artık HTTP / 3 nedeniyle HTTP artık sınırlı değil. HTTP / 3, TCP yerine 2012’de Google tarafından geliştirilen, QUIC adında (“hızlı” olarak telaffuz edilir) yeni bir protokol kullanır. Bu, HTTP’ye birçok yeni özellik sunar.

Özellikleri

Daha hızlı istek çoklama

HTTP / 2’den önce, tarayıcılar bir seferde sunucuya yalnızca bir istek gönderebiliyordu. Bu, web sitesinin yüklenmesini önemli ölçüde yavaşlattı çünkü tarayıcı bir seferde yalnızca CSS veya JavaScript gibi bir varlık yükledi. HTTP / 2, bir seferde birden fazla varlık yükleme yeteneği getirdi, ancak bunun için TCP yapılmadı. İsteklerden biri başarısız olursa, TCP tarayıcının tüm istekleri yeniden yapmasını sağlar. TCP, HTTP / 3’te kaldırıldığından ve yerine QUIC yapıldığından, HTTP / 3 bu sorunu çözdü. HTTP / 3 ile, tarayıcının yalnızca başarısız isteği yeniden yapması gerekir. Bu nedenle, HTTP / 3 daha hızlı ve daha güvenilirdir.

Daha Hızlı Şifreleme

HTTP / 3, tarayıcıların HTTP isteklerinin şifrelenmesine izin veren “anlaşmayı” optimize eder. QUIC, ilk bağlantıyı bir TLS anlaşmasıyla birleştirerek varsayılan olarak güvenli ve daha hızlı hale getirir.

Uygulama Standardizasyonu


HTTP / 3 ve QUIC standartlaştırılmamıştır. Şu anda QUIC’i standartlaştırmak için bir taslak üzerinde çalışan bir IETF Çalışma Grubu var. HTTP / 3 için QUIC sürümü, Google’ın şifrelemesi yerine TLS kullanılarak biraz değiştirilir, ancak aynı avantajlara sahiptir.

Tarayıcı Desteği


Şu anda, Google’ın QUIC protokolünü ve QUIC üzerinden HTTP için teklif oluşturması nedeniyle Chrome varsayılan olarak HTTP / 3’ü desteklemektedir. Firefox ayrıca 88+ sürümlerinde protokolü işaretsiz olarak destekler. Safari 14, HTTP / 3’ü destekler, ancak yalnızca deneysel bir özellik bayrağı etkinleştirilirse.

Sunucusuz / CDN Desteği

Şimdiye kadar sadece bazı sunucular HTTP / 3’ü destekliyor, ancak payları artıyor. Cloudflare, Google dışında HTTP / 3’ü destekleyen ilk şirketlerden biriydi, bu nedenle sunucusuz işlevleri ve CDN’leri HTTP / 3 uyumludur. Ek olarak, Google Cloud ve Fastly, HTTP / 3 uyumludur. Ne yazık ki, Microsoft Azure CDN ve AWS CloudFront şu anda HTTP / 3’ü desteklemiyor gibi görünüyor. HTTP / 3’ü denemek istiyorsanız, QUIC.Cloud , sunucunuzun önünde bir önbelleğe alma HTTP / 3 CDN’si kurmanın ilginç (deneysel olmasına rağmen) bir yoludur. Cloudflare, Fastly ve Google Cloud da iyi HTTP / 3 desteğine sahiptir ve daha üretime hazırdır.