Nesnelerin interneti (IoT), sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle donatılmış bir fiziksel nesne ağıdır. İnternete bağlı olan bu ‘şeyler’, ağlar üzerinden diğer bağlı cihazlarla ve sistemlerle gerçek zamanlı veri alışverişi yapabilir. Bu bağlı cihazlar, görevlere yardımcı olmak veya bir sürecin nasıl geliştirileceğini öğrenmek için analiz edilebilecek IoT verilerini toplamak için otomatik sistemlerle birleşir.

Bazı insanlar, bir nesnenin internete bağlanabilmesi ve veri paylaşabilmesi nedeniyle, bunun mutlaka olması gerektiği anlamına gelmediğini iddia eder. Bununla birlikte, buna rağmen, bilgi sağlamak, uygulamaların endüstriyel verimliliğini artırmak, zamandan ve emisyonlardan tasarruf etmek ve hizmetlerin halka nasıl sunulduğunu iyileştirmek için nesnelerin İnterneti’ne giderek artan sayıda nesne katılmaktadır.

IoT tarafından sağlanan birçok olumlu noktaya rağmen, veri kümelerinin, IP adreslerinin ve daha fazlasının gizliliği ve güvenliği konusunda endişeler de vardır. Endüstri ve hükümetler bu endişeleri uluslararası IoT standartlarının geliştirilmesi yoluyla ele almak için çalışıyorlar.

Iot Tanımı

Nesnelerin interneti, üretkenliği, verimliliği, hizmetleri ve daha fazlasını geliştirmek için veri ve bilgi alışverişinde bulunabilmeleri için internete bağlı fiziksel nesnelerden oluşan bir ağdır.

Nesnelerin interneti teknolojisi, akıllı ev kavramının gerçeğe dönüşmesine ve hatta tüm akıllı şehrin altyapısına yardımcı olmasına izin veren endüstri de dahil olmak üzere giderek artan sayıda yerde bulunabilir .

Nasıl Çalışır?

Nesnelerin interneti, bir dizi teknolojinin, gerçek zamanlı analitiğin, sensörlerin, gömülü sistemlerin, kablosuz sistemlerin, otomasyonun, kontrol sistemlerinin ve makine öğreniminin geliştirilmesi ve bir araya gelmesi nedeniyle mümkün olmuştur.

IoT, internete bağlanan ve verileri analitik uygulayan ve bilgileri belirli ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış uygulamalarla paylaşan bir platforma paylaşan yerleşik sensörlere sahip cihazlar ve nesneler aracılığıyla çalışır.

Iot platformları, kalıpları tespit etmek, önerilerde bulunmak ve sorunları ortaya çıkmadan önce bulmak için hangi verilerin kullanıldığını ve hangilerinin atılabileceğini belirlemek için tasarlanmıştır.

Tüm bunlar, süreçlerin daha verimli hale gelmesine ve belirli görevlerin, özellikle de tekrarlayan, zaman alıcı veya tehlikeli olanların otomatikleştirilmesine izin verir. Örneğin, araba kullanıyorsanız ve motor arıza lambasının yandığını görürseniz, bağlı aracınız üreticiye veri göndermeden önce sensörü kontrol edebilir ve araçtaki diğer kişilerle iletişim kurabilir. Üretici daha sonra en yakın bayide arızayı gidermek ve gerekli yedek parçaların geldiğinizde stokta hazır olduğundan emin olmak için bir randevu sunabilir.

Iot’yi Kim İcat Etti?

Akıllı cihaz ağı fikri ilk olarak 1982’de tartışıldı ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde değiştirilmiş bir Coca-Cola Otomatı internete bağlı ilk cihaz oldu. Bu makine stoklarını ve yeni yüklenen içeceklerin soğuk olup olmadığını rapor edebildi.

Bununla birlikte, Mark Weiser’in 1991tarihli “21.yüzyılın bilgisayarı” makalesinin yanı sıra UbiComp ve Percom gibi yerlerde çalışmak, nesnelerin interneti için modern bir vizyon yarattı.

Ne İçin Kullanılır?

Iot teknolojisi, ev güvenliği, termostatlar ve aydınlatma armatürleri gibi evsel kullanımlardan üretim, savunma uygulamaları ve daha fazlası için endüstriyel kullanımlara kadar geniş bir uygulama yelpazesi için kullanılır. Bu çeşitli uygulamalar genel olarak ticari, tüketici, endüstriyel ve altyapı kullanımlarına ayrılabilir.

IoT teknolojisi için bazı yaygın uygulamalar şunlardır:

1. Tüketici Uygulamaları​

Bağlı araçlar, bağlı sağlık, ev otomasyonu (aydınlatma ve hoparlör sistemleri gibi), giyilebilir teknolojiler ve uzaktan video özellikli kapı zilleri gibi uzaktan izleme özelliklerini içeren cihazlar dahil olmak üzere IoT için çok çeşitli tüketici kullanımları vardır. Bunların çoğu da akıllı evin bir parçasıdır.

2. Akıllı Ev Uygulamaları

Aydınlatma, ısıtma ve klimanın yanı sıra medya ve güvenlik sistemleri de IoT özellikli bir evin parçasıdır. Bunlar, gerekli olmayan cihazları çevirerek enerji tasarrufu sağlayabilir. Birçok Akıllı Ev, akıllı cihazlara ve ev aletlerine bağlanan merkezi bir platform veya hub etrafında kuruludur. Bunlar genellikle bir akıllı telefon, tablet veya başka bir cihazdan, bazen bir Wi-Fi köprüsüne ihtiyaç duymadan kontrol edilir. Bu sistemler Amazon Echo veya Apple HomePod gibi bağımsız platformlara bağlanabilir veya Home Assistant veya OpenHAB gibi açık kaynaklı bir ekosistem kullanabilir.

3. Bakım Uygulamaları

İnternet özellikli cihazlar ayrıca yaşlılara veya engellilere paha biçilmez yardım sağlayabilir ve daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayabilir. Örneğin, ses kontrollü cihazlar görme veya hareketlilik sınırlamaları olan kullanıcılara yardımcı olabilir ve uyarı sistemleri işitme engelli kullanıcılar için doğrudan koklear implantlara bağlanabilir. Sensörler ayrıca düşme gibi tıbbi acil durumları da izleyebilir.

4. Tıbbi ve sağlık uygulamaları

IoT, araştırma ve hasta izleme için veri toplama ve analiz de dahil olmak üzere bir dizi farklı tıbbi ve sağlık amaçlı kullanılabilir.

‘Akıllı sağlık’ olarak da bilinen IoMT, kan basıncı ve kalp atış hızı monitörleri, kalp pilleri ve gelişmiş işitme cihazları dahil olmak üzere sağlık ve acil durum bildirim sistemlerini izleyebilen dijitalleştirilmiş bir sağlık sistemi sağlamak için kaynakları ve hizmetleri birbirine bağlar. Bunu daha da ileri götürerek, bazı hastaneler meşgul olup olmadıklarını ve bir hastanın kalkmaya çalışıp çalışmadığını tespit edebilen ‘akıllı yataklar’ kurdular. Bu yataklar ayrıca doğru basıncı sağlamak için ayarlanabilir ve hastaya otomatik olarak destek sağlanır.

Daha küçük ölçekte, elektronik üretimdeki ilerlemeler, tıbbi bakım noktası teşhisi sağlamak için düşük maliyetli, tek kullanımlık ve taşınabilir IoMT sensörlerinin kağıt veya kumaş üzerine yerleştirilebileceği anlamına gelir.

Iomt, uzaktan izleme yoluyla kronik hastalıkları yönetmek, kontrol etmek veya önlemek için de kullanılabilir. Kablosuz çözümler kullanarak, bu sağlık uygulayıcıları hasta verilerini yakalamak ve sağlık veri analizi için algoritmalar uygulamak için izin verir.

Diğer sağlık uygulamaları, bağlı ölçekler veya fitness monitörleri gibi daha sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için tasarlanmış tüketici cihazlarını içerir.

Sağlık hizmetlerinin yanı sıra, ıomt şu anda Müşteri davranışlarını izlemek ve daha doğru Sigorta ve fiyatlandırma modelleri sağlamak için giyilebilir cihazlar, bağlı sağlık cihazları ve mobil uygulamalar gibi sensör çözümleri de dahil olmak üzere sağlık sigortası endüstrisinde kullanılmaktadır.

5. Taşıma Uygulamaları

Nesnelerin interneti, örneğin araçlar arası ve araç içi iletişim, akıllı trafik kontrolü, akıllı otopark, ücret toplama, lojistik, filo yönetimi, araç kontrolü, güvenlik ve yol yardımı gibi ulaşım için çok sayıda uygulamaya sahiptir. Ulaşım altyapısı ile araçları bir araya getiren IoT, araçtan her şeye iletişim (v2x), araçtan araca iletişim (V2V), araçtan altyapıya iletişim (V2I) ve araçtan yaya iletişimi (V2P) de sağlayabilir. Bu IoT iletişim sistemleri, otonom sürüş ve bağlı yol altyapılarının önünü açıyor.

6. Bina Uygulamaları

Iot cihazları, mekanik, elektrik ve elektronik sistemler de dahil olmak üzere çeşitli bina türlerinin yönlerini izleyebilir ve kontrol edebilir. İnternet’in binalarla entegrasyonu, enerji tüketimini azaltmaya ve yolcu davranışlarını izlemeye yardımcı olabilecek akıllı binalar yaratır.

7. Endüstriyel Uygulamalar

Endüstriyel Iot (Iıot) cihazları, ekipmanlardan, teknolojilerden ve konumlardan gelen verilerin toplanmasına ve analiz edilmesine izin verir. Iıot ayrıca, verimliliği korumak onarımlar ve diğer durumlar için zaman ve para kaybını önlemek için otomatik güncellemelere izin verir.

8. Üretim Uygulamaları

IoT, akıllı üretim süreçleri sunmak için ağ kontrolü ve yönetimine izin vermek için Üretim cihazlarını bağlayabilir. Bu sistemler, ürünlerin, süreçlerin ve tedarik zincirlerinin optimizasyonunun yanı sıra ürün taleplerine verilen yanıtlara izin verir. IoT, güvenilirliği en üst düzeye çıkarmak için öngörücü bakım, istatistiksel Değerlendirme ve ölçümler yoluyla daha fazla güvenlik ve güvenilirlik sağlamaya yardımcı olabilir.

9. Tarım Uygulamaları

Tarımsal IoT uygulamaları, hava koşulları, toprak içeriği veya haşere istilası için veri toplamayı içerir. Veriler, tarım tekniklerini otomatikleştirmeye, kararları bilgilendirmeye, güvenliği artırmaya, atıkları azaltmaya ve verimliliği artırmaya yardımcı olabilir. Yapay zeka ve özel bilgisayar programları kullanmak, toprak bakımından balık yetiştiriciliğine kadar her şeyi geliştirebilir.

10. Altyapı Uygulamaları

Iot, köprüler, demiryolu rayları veya rüzgar santralleri de dahil olmak üzere sürdürülebilir kentsel ve kırsal altyapıyı izlemek ve kontrol etmek için kullanılabilir. Varlıkları korumak ve riski en aza indirmek, veri toplama, güvenlik ve verimlilik iyileştirmeleri, maliyet tasarrufu, zaman azaltma ve daha fazlasını sağlamak için yapısal koşulların izlenmesine izin verebilir. Gerçek zamanlı analitik, onarım ve bakımın zamanlanmasına yardımcı olabilir.

11. Büyükşehir Uygulamaları

Sakinleri için bir dizi avantaj sunan akıllı bir şehir oluşturmak için tüm şehirler IoT yardımı ile yönetilebilir. Bu avantajlar, park yeri konumu, çevresel izleme, trafik yönetimi, azaltılmış kirlilik, güvenlik sistemleri, aydınlatma, dijital tabela, Wi-Fi, kağıtsız biletleme, su yolu yönetimi, akıllı otobüs durakları, akıllı kiosklar ve daha fazlasını içerir.

12. Enerji Yönetimi Uygulamaları

İnternet bağlantısı, lambalar, ev aletleri, endüstriyel varlıklar ve daha fazlası için enerji tüketimi yönetimi sağlayabilir. Enerji tüketen cihazlar, gerekli olmadıklarında enerji tasarrufu sağlamak için uzaktan yönetilebilir. Bir yan uygulama olarak, akıllı şebeke verimliliği ve elektrik dağıtımını artırmak için enerji kullanımı hakkında veri toplayabilir.

13. Çevresel İzleme Uygulamaları

Hava veya su kalitesini izlemek, IoT özellikli sensörlerin dünyamızı değiştirebileceği başka bir yoldur. IoT, vahşi yaşam hareketleri, toprak durumu ve daha fazlası hakkında veri toplanmasına izin verir. IoT ayrıca tsunamiler veya depremler gibi doğal afetleri izleyebilir, acil durum müdahalesini ve hasar sınırlamasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. 

14. Askeri Uygulamalar​

IoT teknolojilerinin askeri amaçlar için uygulanması, askeri şeylerin İnterneti’ni (IoMT) yarattı. Bu alandaki uygulamalar, savaş alanı verilerini sunmak için keşif, gözetim ve daha fazlasını içerir. Bu, birleştirilmiş ve veri verimli bir askeri oluşturmak için sensörlerin, mühimmatların, araçların, robotların ve giyilebilir teknolojilerin kullanımını içerebilir.

Neden bu kadar Önemli?

Nesnelerin interneti zaten iş, endüstri ve iç arenada birçok günlük görevi otomatikleştirmeye ve basitleştirmeye yardımcı oluyor. Maliyetleri düşürmek, üretkenliği ve güvenliği artırmak, müşteri deneyimini geliştirmek ve yeni gelir akışları oluşturmak, IoT daha iyi kararlar vermemize yardımcı olabilir.

İş ile ilgili olarak, IoT, verilere erişme ve analiz etme, harici veri analistlerine veya pazar araştırmacılarına olan ihtiyacı ortadan kaldırma yeteneği de dahil olmak üzere birçok önemli avantaj sağlar. IoT, gerçek zamanlı olarak büyük veri analitiği ile başa çıkabilir, ürün ve hizmetlerin gerçek dünyada nasıl performans gösterdiğini gösterir ve iyileştirmelerin hızlı bir şekilde yapılabileceği bir durum yaratır. Bu veriler aynı zamanda işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve enerji kullanımını ve kaynaklarını yöneterek işletme maliyetlerini azaltabilmeleri için Müşteri davranışlarının daha iyi anlaşılmasını sağlar. Son olarak, nesnelerin interneti, nerede olduklarına bakılmaksızın çalışanlarla veri harmanlayarak ve paylaşarak uzaktan çalışmayı etkinleştirebilir.

IoT cihazlarına örnekler

Iot cihazları, ev içi kullanım, endüstriyel süreçler, üretim ve daha fazlasını kapsayan uygulamalar için geniş bir yelpazede gelir.Bazı yaygın örnekler şunlardır:

  • Otonom tarım ekipmanları
  • Biyometrik
  • Bağlı cihazlar
  • Siber güvenlik tarayıcıları
  • Sağlık izleme
  • Ev güvenlik sistemleri
  • Lojistik takip
  • Akıllı fabrika ekipmanları
  • Ultra yüksek hızlı kablosuz internet
  • Kablosuz envanter takibi

Sonuç

Nesnelerin interneti, günlük ev kullanımlarından endüstriyel izleme, üretim ve hatta tüm akıllı şehirler için olanlara kadar çeşitli uygulamalar için çok sayıda avantaj sunar. Güvenliği, verimliliği ve zaman yönetimini iyileştirmek, bu avantajlardan sadece birkaçıdır, ancak IoT için cihaz güvenliği konusunda hala endişeler vardır.

Buna rağmen, IoT, bağlantı büyüdükçe günlük hayatımızın giderek artan bir parçası haline gelecek gibi görünüyor.