Tarayıcılar günümüzde olmazsa olmazlarımız arasında olup, tarayıcıda dosya indirme, neredeyse herkesin yaptığı bir işlemdir. Tarayıcılar bizim internet aleminin derinliklerine dalmamız için bir araç görevi görürler. Birçok tarayıcı vardır ve günümüzde bu tarayıcılar sayesinde internetin her alanına erişim sağlayabiliriz. Bu tarayıcılar birçok ülkenin kendi tarayıcısı olabildiği gibi aynı şekilde özel tarayıcılar da olabilmektedir. Bu değişiklik gösterse de her tarayıcıyı kullanan insanlar vardır.

Bu tarayıcılarda dosya indirme konumu değiştirme de oldukça önemlidir. Çünkü her birimiz tarayıcılardan görseller veya birçok başka dosya indirmekteyiz. Ancak indirdiğimiz şeylerin bilgisayarda nerelere gittiğini bilemiyoruz. Bu yüzden de önemli dosyaları kaybedebiliyoruz. Ancak bunun için de bir çözüm var. Elbette bu çözüm her tarayıcı için farklı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Tarayıcıda Dosyalar Nereye İner?

Tarayıcıda Dosya İndirme Konumu Değiştirme Nasıl Yapılır ?
Tarayıcıda Dosya İndirme Konumu Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Bir tarayıcıdaki dosyalar siz nereye belirlerseniz oraya iner. Bu yüzden istediğiniz yeri ayarlayabilmeniz gerekmektedir. Aksi halde yeterince bilgisayar kullanmayı bilmiyorsanız veyahut bilgisayarınız oldukça doluysa bu gibi durumlarda indirdiğiniz dosyayı kaybedebilirsiniz. Sizin için önemli bir dosyaysa da bu oldukça üzücü olur.

Hangi Tarayıcıda Dosya İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Google Chrome’da ayarlar kısmından gelişmiş seçeneğine tıklamalısınız. İndirilenler kısmını bulun ve buradan geçerli konumu değiştir seçeneğine tıklayınız. Burada istediğiniz yeri seçebilirsiniz.

Mozilla Firefox’da da bu işlem uygulanabilmektedir. Adres çubuğuna about:preferences yazınız ve tıklayınız. Buradan indirilenler kısmını bulmalısınız ve ardından gözat kısmından istediğiniz adresi etkinleştirebilirsiniz.

Opera’da dosya indirme bölümünü değiştirmek için gizli ayarlar menüsü kısmına gitmeniz gerekmektedir. Ardından adres çubuğuna opera://settings yazın ve enter tuşuna tıklayın. Burada ayarlar gözükecektir. İndirilenler kısmını bulduktan sonra değiştir kısmından indirilmesi gereken adresi değiştirebilirsiniz.

Google, Firefox ve Opera en çok kullanan tarayıcılar arasında gösterilmektedir. Burada indirilen dosyaların nerelere gittiği ise pek çok insanın merak ettiği ve değiştirmek için araştırdığı bir konu olmuştur.