Microsoft birkaç gün önce bir açıklama yaptı ve güvenlik açısından tehlikeye açık bulunan exchange sunucularının güvende olduğunu söyledi.

Mart ayının başlarında dünya devi Microsoft ilk güvenlik yamalarını yayınlamıştı. 400 bin civarında exchange sunucusu da ProxyLogon güvenlik açıklarından dolayı tehlike içerisinde bulunuyordu. 1 hafta sonrasında ise sunucuların 100 bin kadarı hala bu tehlike içinde bulunmaktaydı. Şimdi ise neredeyse daha az güvenlik açığı olduğu Microsoft tarafından dile getirildi.

14 marta gelindiğinde şirket, 82.000 yamalanmamış sunucunun yarısından daha azı saldırıya maruz kaldı. Microsoft Güvenlik Yanıt Merkezi tarafından atılan bir twit, çalışmaların devam ettiğini gösterdi.

Microsoft şirketi saldırılara karşı daha temkinli davranılması için birtakım güvenlik setleri yayınladı. Ayrıca küçük çaplı işletmelerin güvenlik açıklarının en aza indirilmesi için onlara destek verdi.

Son olarak Microsoft Defender, ProxyLogon’a bağlı olarak ortaya çıkan hataların otomatik olarak azaltılmasını sağlayacak şekilde güncellendi. Bu güncelleme ile birlikte yamalanmamış olan exchange sunucularının da saldırıya karşı korunması sağlanmış oldu.