Sosyal medya uygulamaları arasında son dönemlerde oldukça popüler olan uygulamalardan bir tanesi de TikTok uygulamasıdır. Fakat yükselişinin yanı sıra çok fazla eleştiri almaktadır. Bu da Kullanıcılar ile firma arasında sorumluluk bilincinin oluşmasının sağlanması gerekliliğini doğurmaktadır. Dolayısıyla yapılabilecek olan ilk hamle bir güvenlik konseyinin oluşturulmasıdır. TikTok Avrupa Güvenlik Danışma Konseyi oluşturarak sorumluluk bilincini bir üst seviyeye taşıdı.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK)’nun onaylanması ile birlikte özellikle sosyal medya üzerinde veri aktarımlarının güvenli bir hale getirilmesi sağlandı. Fakat TikTok için bu durum ciddi bir problem haline geldi. 2019’da yapılan bir araştırma ile birlikte İngiltere’de uygulamayı kullanan gençler hedef alındı. Bu araştırma ile birlikte gençlerin kişisel verilerini ve çocukların da güvenli ortamda oldukları ile ilgili veriler toplandı.

Bütün bunların devamı esnasında Fransız yetkililer verilerin işlenmesi ile ilgili soruşturma başlatması ile gündeme gelmiştir. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında da bu sefer ABD işin içine girdi ve Federal Ticaret Komisyonu başka bir araştırma başlattı. Bu araştırma sonucunda TikTok uygulaması 13 yaş ve altındaki çocukların kişisel verilerini yasal olmayan yollarla topladığı ortaya çıkmıştır. Buna istinaden şirket 5,7 milyon dolarlık rekor bir ceza almıştır.

Verilen Cezanın Arkasında Yeten Gerçekler Neler?

Verilen rekor ceza ile birlikte şirket sıkıntılı günler yaşamaya başlamıştır. Bu kararın altında yatan gerçek ise birçok kullanıcı tarafından merak edilir hale geldi. 32 ülke ve 45 Avrupa Tüketici Örgütü bir araya geldi. Bu konuda yapılan araştırmalar göz önüne alınarak ceza kesilmesi ön plana çıkmıştır.

Kararı etkileyen en büyük etken, çok fazla hak ihlali, çocukların uygunsuz olan içerikleri kolayca görebilmesi ve gizli olan reklamlara kolayca erişim sağlayacağı belirtilmiştir. Bu nedenle de bu tarz zararlı içeriklerden gençlerin ve çocukların korunması gerekliliği vurgulanmıştır. Şirketin bu konuda çok başarılı olamadığı Avrupa Tüketici Örgütü tarafından açıkça beyan edilmiştir.

Bu suçlamalar ve ihlallerin ardından şirket aldığı bir kararla gençlerin ve çocukların güvenliğini üst seviyelere çıkartmayı planlamıştır. Hem aileler hem de çocuklar açısından endişe yaratan durum ortadan kaldırılarak çok daha güvenli içeriklerin yer alması sağlanması planlandı. Bunun için de hızlıca harekete geçerek Avrupa Güvenlik Danışma Konseyi oluşturuldu.

Peki, Bundan Sonra Süreç Nasıl İşleyecek?

En başta bu konseyin kurulma amaçlarından biri çocuk ve gençleri internetin zararlı bileşenlerinden korumak olarak açıklanmıştır. Özellikle güvenlik, sağlık ve terörizm gibi konulardan uzak tutmak, özenmesinin önüne geçmek gibi belli başlı konularda tedbir almak için kurulum sağlanmıştır.

Konseyde bu konularda uzman olan danışmanların yer alacağı bildirilmiştir. Fakat bunun içinde dünya çapında konusunda önder olan kişilerden tavsiyeler alınarak nasıl daha iyi bir şekilde korunma sağlanacağı ile ilgili planlamalar yapılmaktadır. TikTok bu konuda uzmanların da gücünü arkasına alarak ileriye dönük planlamaların gelişmesini ve sorunsuz bir şekilde ilerleme kaydedecektir.

Şirket Misyonunun Üzerindeki Engeller Kalkacak mı?

Projenin gelişmesi ve hayata geçmesi ile ilgili çalışmalar hız kaybetmeden devam ediyor. Konseyin oluşması ile birlikte çok konuşulan sosyal medya platformu yasal yollardan hakkında çıkan eleştiri oklarına cevap vermeyi amaçlamaktadır.

Misyon olarak benimsenen ve ifade edilen amaç “yaratıcılığa ilham vermek ve neşe getirmek” sloganı ile belirtilmektedir. Dolayısıyla benimsenen misyonun önüne çıkacak olan her türlü engeli kaldırmak istemektedirler. Konseyin kurulması ile birlikte bu misyonun devam edeceğini de belirtmektedirler.

Sonuç itibariyle kullanıcı kitlesinin büyük bir bölümü gençlerden oluştuğundan bu konuda çok daha yaratıcı projelere imza atacakları kesindir. Bunu içinde Avrupa Güvenlik Danışma Konseyi kurulması engel ve eleştirileri ortadan kaldıracaktır. AB’nin ortaya koyduğu Dijital Hizmetler Yasasına uyarak, dönüşümler yapması olumlu etkiler ortaya koyacaktır.